Oczyszczacz powietrza - jak działa? Jaki wybrać?

Zima to zabójczy okres dla naszych płuc i oskrzeli. Polska od lat zajmuje "zaszczytne" pierwsze miejsce w światowych indeksach najbardziej zanieczyszczonego powietrza, co przekłada się na dziesiątki tysięcy osób umierających każdego roku na choroby układu oddechowego. Zanieczyszczonym powietrzem oddychamy ciągle, nawet wewnątrz domów i mieszkań. Popularnym rozwiązaniem tego problemu są oczyszczacze powietrza, czyli relatywnie niewielkie urządzenia filtrujące zanieczyszczenia. Jaka jest zasada ich działania? Czym kierować się podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

Jak działają oczyszczacze powietrza i jakie zanieczyszczenia filtrują?

Ze względu na niewielkie rozmiary oczyszczacze powietrza przeznaczone są do użytku domowego. Właściwe urządzenie pełni dwie kluczowe funkcje. Po pierwsze, oczyszczacze powietrza są wyposażone w czujniki badające jakość domowego powietrza. W większości przypadków ogranicza się to do sprawdzania stężenia najniebezpieczniejszych PM 2,5, czyli cząsteczek pyłów zawieszonych nie przekraczających 2,5 mikrometra. To właśnie one są najgroźniejsze dla zdrowia i odpowiadają ze zdecydowaną większość zabójczych chorób układu oddechowego, z pylicą płucną, astmą, niewydolnością oddechową i rakiem płuc na czele. Po drugie, oczyszczacze "wsysają" powietrze i przepuszczają je przez kilka filtrów, które usuwają większość pyłów, a także dużą część kurzu domowego, wirusów czy kropelek powstających podczas kaszlu czy kichania. W ten sposób wypuszczone powietrze jest niemal pozbawione szkodliwych substancji, co ma pozytywny długoterminowy wpływ na zdrowie. W urządzenia tego rodzaju powinni wyposażyć się wszyscy mieszkańcy wielkich miast, szczególnie ci zamieszkujący na wysokich piętrach bloków, gdzie stężenie zanieczyszczeń w atmosferze jest największe.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Zakup oczyszczacza powietrza powinien być uzależniony zarówno od możliwości finansowych, jak i wielkości przestrzeni mieszkania. W przypadku mniejszych kawalerek i apartamentów z ograniczonymi ciągami powietrznymi wystarczające będą mniejsze, kompaktowe oczyszczacze powietrza. Są one zazwyczaj relatywnie tanie i bardzo łatwe w transporcie, dzięki czemu bez większych problemów można je przenosić między pomieszczeniami. Zazwyczaj posiadają one te same filtry co ich większe odpowiedniki, dlatego nie ma co się martwić o jakość oczyszczanego powietrza. Co istotne, mniejsza moc sprawia, że proces filtrowania trwa z reguły znacznie dłużej, a same filtry częściej wymagają wymiany. Przekłada się to na nieco wyższe koszty eksploatacji mniejszych urządzeń. Dla większych domostw warto zainwestować w potężne oczyszczacze powietrza, których ceny mogą osiągać nawet kilka tysięcy złotych. Choć początkowa inwestycja jest znacznie bardziej kosztowna pod względem finansowym, warto pamiętać o niższych cenach eksploatacji oraz o potencjalnie bezcennych korzyściach zdrowotnych.

Oczyszczacze powietrza to przydatne urządzenia, które pozwalają na polepszenie jakości powietrza w najgorsze, zimowe dni. Usunięcie szkodliwych zanieczyszczeń to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania poważnym chorobom układu oddechowego. Warto mieć to na uwadze i zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania!

Bogatą ofertę oczyszczaczy powietrza można znaleźc w sklepie www.sanjo.pl