Mieszkanie pod inwestycję – dlaczego warto kupić je w Opolu?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej coraz więcej osób posiadających oszczędności woli zainwestować je w nieruchomościach niż lokatach. Dodatkową motywacją do zakupu mieszkań są także rekordowo niskie stopy procentowe. Sprawdzamy, czy mając dodatkową gotówkę warto ją zainwestować w mieszkanie w Opolu?

Gdzie wynajmować?

Odpowiedź wydaje się prosta – im bliżej centrum, tym lepiej. Jednak bliższe prawdzie jest – to zależy. Po pierwsze od tego jaki mamy budżet na zakup mieszkania. Musimy bowiem liczyć się z tym, że mieszkania położone bliżej śródmieścia, będą wymagały od nas zainwestowania większej kwoty. Druga kwestia dotyczy tego, komu chcemy wynajmować. Jeżeli zależy nam na wynajmie turystom, to rzeczywiście centrum miasta będzie najlepszym wyborem. Natomiast w przypadku wynajmu studentom lepszą opcja będą dzielnice, w których znajdują się szkoły wyższe lub te, które są dobrze z nimi skomunikowane. W przypadku Opola będzie to np. Śródmieście, Osiedle Malinka, Zaodrze czy Szczepanowice.

Komu wynajmować?

Wynajem studentom

Opole to istotny ośrodek edukacyjno-kulturalny. Swoją siedzibę mają tutaj takie uczelnie wyższe jak Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarzadzania i Administracji, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego. Warto również wspomnieć o instytutach badawczych, które znajdują się w granicach miasta – Instytut Śląski oraz Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych. Instytucje kulturalne to również ważna część miasta. W Opolu znajduje się m.in. teatr im. Jana Kochanowskiego, Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera, muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Muzeum Polskiej Piosenki. Taka ilość uczelni, a tym samym studentów to dobry znak dla osób chcących wynajmować mieszkanie żakom.

Wynajem turystom

Nie od dziś wiadomo, że Opole jest stolicą polskiej piosenki. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który odbywa się się od 1963 roku, ściąga do miasta znacząca ilość turystów i miłośników muzyki. Jednak Opole nie słynie tylko z tego festiwalu, w mieście odbywają się również inne, ciekawe wydarzenia, takie jak chociażby Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska” Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Drum Fest”, Opolska Jesień Literacka czy też Festiwal Filmowy „Opolskie lamy” lub Opolski Festiwal Fotografii. Jak widać festiwale są doskonałym pretekstem do ściągnięcia do miasta nie tylko artystów, ale przede wszystkim turystów, dzięki którym wynajem krótkoterminowy może być opłacalny.

Jakie mieszkanie wybrać?

Istotną kwestią przy zakupie mieszkania pod wynajem jest liczba pokoi. Według danych portalu RynekPierwotny.pl w Opolu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o średnim metrażu od 35 do 65 mkw. Potwierdza to zatem ogólny trend, który pokazuje, że lokale o niewielkim metrażu są chętniej wynajmowane przez nabywców. W przypadku wynajmu studentom, szczególnie „cenne” są mieszkania posiadające dwa lub trzy osobne pokoje, które dają wynajmującym większe poczucie prywatności. Inna kwestia to cena. Mieszkania mniejsze, bardziej kompaktowe będą kosztowały inwestora znacznie mniej, a zysk z wynajmu nie będzie dużo różnił się od tego gdybyśmy wynajmowali większy lokal. Obecnie w Opolu najwięcej zapytań dotyczy mieszkań o średniej cenie do 250 000 tyś. Zł.

Na co jeszcze watro zwrócić uwagę?

Z pewnością warto przyjrzeć się różnego rodzaju rankingom, w których wybierane są najlepsze nieruchomości w regionie. Będą one w szczególności przydatne dla osób, które chcą zainwestować w mieszkanie położone w innym miejscu niż miasto naszego zamieszkania i pozwolą rozeznać się w „aktualnych trendach”. Przykładem może być organizowany przez portal RynekPierwotny.pl - Ranking Inwestycji, którego użytkownicy raz na kwartał wskazują najpopularniejsze inwestycje mieszkaniowe w Polsce.

W Opolu warto zwrócić uwagę na inwestycje, które znalazły się na podium, chociażby dlatego, że znajdują się dzielnicach zlokalizowanych w pobliżu szkół wyższych czy też centrum miasta. Dzięki temu ich wynajem nie powinien sprawić nam problemu. Nova Ozimska, która już po raz kolejny zwyciężyła w zestawieniu, oprócz świetnej lokalizacji w pobliżu śródmieścia charakteryzuje się dużą dostępnością ogródków w przypadku mieszkań na parterze, a także balkonów, loggii i tarasów. Co ciekawe układ apartamentów został stworzony w taki sposób, aby można było łączyć je w większe przestrzenie.

Natomiast West End Apartments oraz Apartamenty Natura – inwestycje, które zajęły drugie i trzecie miejsce – znajdują się w pobliżu Politechniki Opolskiej i charakteryzują niską zabudową i małą ilością lokali. W tym przypadku również możemy liczyć na własny ogródek i balkon. Przyszłych inwestorów może zainteresować również możliwość wykończenia mieszkania pod klucz (West End Apartments) oraz proekologiczne rozwiązania, takie jak np. zagospodarowanie dachu zielenią czy wykorzystywanie naturalnych materiałów wykończeniowych (Apartamentach Natura).

Więcej informacji na temat wyników Rankingu Inwestycji w Opolu:
https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/opole/ocena-q2-2020/