Bitcoin nie bez powodu nazywany jest najpopularniejszą kryptowalutą. Jest to też najstarsza kryptowaluta. Co jest jednak w niej takiego niezwykłego, że jej fenomem, pomimo upływu lat, wciąż się utrzymuje i wciąż Bitcoin zyskuje nowych fanów i nabywców? Jeśli spojrzymy na kurs Bitcoin to można odnieść wrażenie, że jego kurs nie był daleki od stabilności na przestrzeni ostatnich lat. Mimo to czytając wiadomości Bitcoin wciąż wskazywany jako dobra inwestycja dla osób oczekujących pewnych unikalnych cech, których na próżno szukać wśród typowych walut kontrolowanych przez bank centralny.

Szybkość i małe koszty przeprowadzanych transakcji

To jedna z najlepszych cech kryptowaluty. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację w której chcemy wysłać pieniądze do osoby, która znajduje się w oddalonym państwie, które to państwo nie obsługuje naszej waluty. Oczywistym jest to, że najpierw dochodzi do przewalutowania, a co za tym idzie bank dolicza prowizję, następnie doliczana jest kolejna prowizja związana z wysyłką pieniędzy na zagraniczne konto. W międzyczasie nawet bank osoby do której wysyłamy pieniądze może pobrać kolejną prowizję. Co oznacza, że zanim ta osoba otrzyma przelew zostanie on obarczony opłatami manipulacyjnymi, a dodatkowo należy zwrócić uwagę też na to, że niekiedy przyjdzie poczekać na taki przelew kilka dni, szczególnie jeśli dany bank nie pracuje w święta. Jak to wygląda w kwestii Bitcoin? Wszystkie przelewy są przeprowadzane niemalże natychmiastowo, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Transakcje nie przechodzą przez pośredników, więc nie są naliczane dodatkowe opłaty.

Bez centralizacji i bez kontroli

Cała baza na której oparty jest Bitcoin, tzw. Blockchain, jest zdecentralizowana. Nie ma jednego, centralnego komputera, nie istnieje miejsce na świecie gdzie można wskazać jako kluczowe dla działalności Bitcoin. Wiele komputerów znajdujących się w różnych państwach na całym świecie jest ze sobą połączonych za pomocą globalnej sieci Internet i te komputery wymieniają się ze sobą olbrzymią ilością informacji, przechowując bazę danych o przeprowadzanych transakcjach. Jeśli ktoś chciałby zniszczyć Bitcoin – nie jest w stanie tego zrobić. Żadne państwo nie ma też kontroli nad tym ile bitcoinów znajduje się do dyspozycji użytkowników. Jest ich ograniczona ilość – 21 milionów – ta ilość wynika z samej specyfiki kodu źródłowego i aspektów matematycznych. Ta ograniczona ilość jest też związana bezpośrednio z tym, że Bitcoin jest całkowicie odporny na inflację. Wystarczy wspomnieć kryzys grecki, gdzie ludzie masowo inwestowali właśnie w Bitcoin widząc to jak szybko spada wartość waluty narodowej.

Za co ludzie uwielbiają kryptowalutę Bitcoin?