W związku z wystąpieniem w województwie lubuskim przypadków zachorowań na afrykański pomór świń ASF – w celu przeciwdziałania wystąpieniu tej choroby na terenie województwa opolskiego, zgodnie z wytycznymi Wojewody Opolskiego, zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kontaktów z potencjalnymi źródłami zakażenia.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami zwalczania choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Czy afrykański pomór świń zagraża ludziom?

NIE. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.

Czy afrykański pomór świń zagraża zwierzętom innym niż świnie, dziki i świniodziki?

NIE. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.

W związku z powyższym właściciele trzody chlewnej powinni również zachować szczególne środki ostrożności. W szczególności należy :

  • nie skarmiać zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami pochodzenia zwierzęcego,
  • zastosować maty dezynfekcyjne,
  • zabezpieczyć budynki inwentarskie i pasze przed dostępem zwierząt dzikich;
  • ograniczyć dostęp osób postronnych do zwierząt;
  • zabezpieczyć miejsca utrzymania zwierząt;
  • unikać kontaktu z padłymi świniami.

W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów chorobowych lub padnięć świń w stadzie, każdy hodowca powinien przekazać tę informację bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii (tel. 77 54 17 161 lub 77 451 42 10; e – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem można też zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta Opola. Zgłaszać należy również przypadki padłych dzików.

W celu uniknięcia przeniesienia na inne zwierzęta w sposób mechaniczny czynników zakaźnych wywołujących różne choroby, nie tylko ASF, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:

  • nie pozwolić domowym zwierzętom na kontakt z padłymi świniami i dzikami,
  • w przypadku kontaktu z padłą świnią lub dzikiem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz oczyścić i zdezynfekować obuwie,
  • osoby postronne (tzn. osoby nie zajmujące się zawodowo zwierzętami lub leczeniem zwierząt w danym gospodarstwie), nie powinny wchodzić – zwłaszcza po kontakcie z padłą świnią lub dzikiem – do budynków inwentarskich w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie; należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.

Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw niebędących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Więcej szczegółowych informacji znajdą państwo na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii – www.wetgiw.gov.pl.