Przed nami długi weekend, a co za tym idzie wzmożony ruch na drogach. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, to czy pasażerowie mają zapięte pasy i czy prowadzący auta są trzeźwi. Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty walczą z piratami drogowymi na terenie Opolszczyzny. Szczególną uwagę policjanci zwracają na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy jednak o tym, że jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);

- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;

- pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpiecz swojego mieszkania i domu:

- dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,

- poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

- nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.