UM Opole: Odkryj Opole zmysłami

3 min czytania

Dzisiaj proponujemy wycieczkę po Opolu śladami naszych zmysłów. Inspiracją do przygotowania tej trasy jest przepięknie ilustrowana mapa Opola opracowana przez Stowarzyszenie OPAK. W trakcie wycieczki odwiedzimy Opolską Ceres na placu Daszyńskiego, Galerię Sztuki Współczesnej, Kamienicę Czynszową, a także Naleśnikarnię Grabówka” oraz kameralne kino Meduza”.

Szczegółowa mapa trasy:

drive.google.com/open?id=1faMKDJvWdKaWiWzrUybdiu2xyRDjXX3N&usp=sharing

Trasę rozpoczynamy w centrum miasta od przepięknego i zielonego Placu Daszyńskiego z secesyjną fontanną Opolską Ceres. Powstała w 1907 roku i została zaprojektowana przez rzeźbiarza E.Gomansky’ego. Warto przypatrzyć się pięknej budowli i dostrzec jej poszczególne elementy. Na szczycie fontanny stoi bogini urodzaju Ceres. U jej stóp postacie symbolizujące opolski przemysł cementowy (mężczyzna z kilofem), rybołówstwo (mężczyźni z sieciami) i rolnictwo (dwie kobiety ze snopami i owocami). Fontanna stoi na środku placu, który jest pięknie obsadzony bujnymi trawami i pięknymi kwiatami wokół których często latają trzmiele. Tu spędzisz miłą chwilę dla oddechu i odpoczynku w samym środku miasta.

Wolnym krokiem udajemy się w stronę kolejnego placu, Jana Pawła II, przy którym swoją siedzibę ma Galeria Sztuki Współczesnej. Tutaj niewątpliwie znajdziemy wiele doznań dla oka. Galeria zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej najciekawszych zjawisk sztuki polskiej oraz międzynarodowej. Organizuje wystawy młodych twórców i projekty ukazujące klasyków współczesności. Stałym punktem programu w kalendarzu wydarzeń opolskiej GSW są od lat np. Biennale Ars Polonia czy przyciągająca tysiące zwiedzających wystawa World Press Photo. Dla najmłodszych cyklicznie odbywają się tu kreatywne warsztaty ze sztuką.

Z galerii przenosimy się do samego centrum miasta na ulicę Świętego Wojciecha przy której mieści się Kamienica Czynszowa. To prawdziwy relikt przeszłości z oryginalnie zachowanymi pomieszczeniami. W kamienicy prezentuje się pięć mieszkań każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 1965 (w tym jedno powojenne z lat 1945-1965). Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi piece kaflowe i piecyki żeliwne. Eksponowany jest również sprzęt do utrzymywania higieny. Sporym wyzwaniem było pokazanie urządzeń służących do przygotowywania potraw. Na strychu prezentowana jest wystawa dawnych sprzętów służących do prania i suszenia. Jest to prawdziwe dotknięcie ducha czasu i spotkanie z przeszłością.

Parę kroków dalej znajduje się coś dla podniebienia, kultowa już Naleśnikarnia Grabówka. Tutaj historia splata się z dniem dzisiejszym, a kulinarne przyjemności ze sztuką. Od prawie trzydziestu lat Grabówka słynie ze wspaniałych naleśników francuskich, którymi delektuje się już drugie i trzecie pokolenie amatorów francuskich crepes. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo naleśniki serwowane są tu zarówno na słodko jak i na wytrawnie. Dodatkowo niepowtarzalny klimat tworzą muzyka i piosenki francuskie. Budynek w którym mieści się naleśnikarnia ma swoją historię. Ponad sto lat temu był on nazywany Domkiem Szwajcarskim. Domek pełnił funkcję strażniczej budy, w której inkasent pobierał opłatę przysłowiowego grosza za przejście przez most z Parku Zamkowego na dzisiejszy Plac Wolności. Naleśnikarnia posiada piękny przeszklony taras porośnięty bluszczem, w którym panuje niesamowity klimat.

Kończymy naszą bogatą wycieczkę wieczorową porą na ulicy Oleskiej w klimatycznym kinie Meduza. Miejscu z duszą, gdzie odbywają się projekcje ważnych autorskich filmów w kameralnej, domowej atmosferze. Odbywają się tu projekcje kina alternatywnego ale także dobrego kina dziecięcego, często połączonego z warsztatami dla całych rodzin. Nie sposób nie zauważyć lamy znajdującej się przy budynku, symbolizującej corocznie organizowany tu duży opolski festiwal filmowy pn. Opolskie Lamy.

opole.pl/odkryj-opole-zmyslami/

Autor: krystian