Trasa: Z Opola na łąki wokół Chrząstowic

autor: Przemysław Supernak, SuperGlob

Długość trasy: 39,9 km

Łatwa wycieczka, biegnąca wygodnymi asfaltowymi drogami i szerokimi polnymi traktami. Łączy w sobie walory przyrodnicze i krajoznawcze. Po drodze zobaczymy kilka zabytkowych kościołów. Na łąkach wokół Chrząstowic możemy obserwować wiele gatunków ptaków, sarny czy zające. Obszar ten jest objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Przede wszystkim ze względu na liczne, chronione gatunki owadów, co z pewnością spodoba się miłośnikom makrofotografii. Jeśli zapragniecie ochłody w upalny, letni dzień, warto zatrzymać się na basenie letnim w Suchym Borze.

Szczegółowa mapa trasy:

https://drive.google.com/open?id=1xZsn9PxSAQIb93_i4DGlMo0LY2ewTJyL&usp=sharing

Długość trasy: 39,9 km

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum miasta, przy niedawno odremontowanym Placu Jana Pawła II. To jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Opolan. Przy placu znajduje się Teatr im. Jana Kochanowskiego i Galeria Sztuki Współczesnej w tym samym budynku, które warto odwiedzić po rowerowej przejażdżce. Ruszamy w kierunku wschodnim, ul. Ozimską. Po przejechaniu pierwszego skrzyżowania ze światłami, przy skwerze porośniętym platanami, wjeżdżamy na nowo wybudowaną ścieżkę rowerową, która prowadzi prawie do granic miasta. Na jej początku mijamy po prawej stronie zabytkowy Kościół św. Piotr i Pawła z charakterystyczną wieżą. Kilometr dalej mijamy centrum handlowe Galeria Ozimska. Następny fragment trasy to chyba najładniejsza ścieżka rowerowa w Opolu. Z obydwu stron porośnięta drzewami i kwitnącymi krzewami przebiega obok zacisznej dzielnicy domków jednorodzinnych. Prowadzi do skrzyżowania z Al. Witosa i ul. Tysiąclecia.

Kolejny odcinek, biegnący ul. Częstochowską do granic miasta, musimy niestety pokonać ruchliwą drogą samochodową. Na szczęście to tylko niecały kilometr. Tuż za przejazdem kolejowym na obrzeżach Opola zjeżdżamy na drogę dla rowerów po lewej stronie drogi. Przejeżdżamy przez obwodnicę na skrzyżowaniu ze światłami i dalej długą, prostą drogą dla rowerów, mijającą ogródki działkowe, dojeżdżamy do Lędzin. Na początku wioski możemy zatrzymać się w tutejszym sklepie i kupić smaczne owoce z lokalnego gospodarstwa ogrodniczego.

Droga dla rowerów z Opola do Lędzin

W Lędzinach dojeżdżamy do pierwszego skrzyżowania przy niewielkim kościółku i skręcamy w prawo, w ul. Dworcową. Dwieście metrów dalej kończą się zabudowania wioski i wjeżdżamy do gęstego, zacienionego lasu. Kiedy skończy się las, docieramy do malowniczej wioski Suchy Bór, gdzie możemy się zatrzymać na miejscowym basenie letnim. Od Suchego Boru poruszamy się żółtym szlakiem rowerowym, który biegnie przez całą wioskę i tuż za nią wjeżdża do lasu. Po ok. 2 km. dojeżdżamy do zalanej wodą kamionki w Falmirowicach. To wyrobisko po dawnej kopalni bazaltu, który powstał z lawy wulkanu eksplodującego tutaj miliony lat temu. Tuż przy kamionce stoi niewielka leśniczówka. Teren wokół wyrobiska szczególnie polubią miłośnicy terenowej jazdy rowerem. Ścieżek nie jest tu może dużo, ale liczne zjazdy i podjazdy są doskonałym miejscem na rowerowy trening i szlifowanie techniki jazdy.

Dawna kopalnia w Falmirowicach

Las przy kamionce w Falmirowicach

Zaraz za kamionką kończy się las, a my na rozwidleniu skręcamy w lewo. Jedziemy dalej żółtym szlakiem rowerowym i po ok. 1 km docieramy do wioski Dębie. Tu możemy jechać dalej żółtym szlakiem przez wioskę oglądając przy okazji bardzo ładny Kościół Najświętszej Marii Panny.

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Dębiu

Drugą, równie ciekawą opcją, jest przejazd przez most na rzece Chrząstawie, tuż przed Dębiem, by zaraz za nim skręcić w lewo i jechać wzdłuż rzeki. Pięćset metrów dalej skręcamy w lewo w zjawiskową aleję porośniętą drzewami. Aleja prowadzi do pięknie odrestaurowanych, kamiennych zabudowań wiejskich, które obecnie należą do prywatnego właściciela. Dalej asfalt przechodzi w drogę gruntową, która pomiędzy łąkami z pasącymi się zazwyczaj na nich krowami dojeżdża z powrotem do żółtego szlaku rowerowego. Tutaj skręcamy w prawo. Szlak rowerowy meandruje pomiędzy łąkami i dociera do asfaltowej drogi gminnej, gdzie skręca w lewo. My jednak jedziemy prosto polną drogą do Raszowej.

Aleja w okolicach Dębia

Droga z Dębia do Raszowej

Do Raszowej wjeżdżamy ul. Cygana, która kończy się na ul. Ozimskiej. Tu skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez wioskę, mijając zabytkowy Kościół Opatrzności Bożej. Niezbyt ruchliwa droga gminna prowadzi nas do Dańca. W Dańcu przejeżdżamy główną drogą przez duże skrzyżowanie na głównym placu wioski i 150 dalej, tuż za zakrętem skręcamy w lewo, w ul. Dębskiej Kuźni, która prowadzi nas do wioski o tej samej nazwie.

Dębska Kuźnia

W Dębskiej Kuźni dojeżdżamy do poprzecznej ul. Wiejskiej i skręcamy w prawo. Jedziemy główną drogą, przejeżdżamy przez mostek na Chrząstawie i skręcamy w lewo, w ul. Krasickiego. Wyjeżdżamy z wioski i jedziemy wzdłuż rzeczki, która rozlewa się pośród drzew po prawej stronie. Docieramy do Chrząstowic, gdzie skręcamy w prawo, w ul. Dworcową. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i dojeżdżamy do głównej ul. Ozimskiej, gdzie skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po lewej stronie z kolei mijamy kameralną restauracyjkę z lodziarnią, gdzie możemy chwilę odpocząć. Jadąc dalej, tuż za wioską trafiamy na objęte ochroną Łąki Chrząstowickie – raj dla miłośników owadów i przyrody.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Chrząstowice, rzeka Chrząstawa

Łąki w okolicach Chrząstowic

Z Chrząstowic wyjeżdżamy główną drogą, która 2 km dalej dociera do ruchliwej Drogi Krajowej nr 46. Skręcamy w lewo. Jadąc ciągiem pieszo-rowerowym przejeżdżamy przez Lędziny i wracamy do Opola prostą drogą, którą jechaliśmy na początku. Mijamy ogródki działkowe, przejeżdżamy przez obwodnicę Opola i jadąc dalej ul. Częstochowską, a później ul. Ozimską docieramy do centrum miasta, gdzie kończymy wycieczkę.