4. Festiwal Książki

W dniach 7 – 9 czerwca 2019 r. na Placu Wolności będziemy gościć kilkadziesiąt pisarzy, wielu muzyków, artystów i po raz pierwszy slam poetycki – czyli Turniej poetów amatorów w ramach 4. Festiwalu Książki. W Miasteczku Literackim swoją ofertę przedstawi osiemdziesiąt wydawnictw. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata, począwszy od literatury dziecięcej, reportaż, kryminały czy literaturę obyczajową. W targach książki bierze udział prawie osiemdziesiąt wydawnictw m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wielu innych. W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci – namiot PKO BP (sponsora wydarzenia) oraz Galerii Handlowej Karolinka (partner festiwalu). Fabryka Inspiracji i wolontariusze będą inicjować gry i zabawy w strefie relaksu. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”. Targi książki odbywać się będą codziennie od godziny 10:30 – 19:00.

W piątek na scenie plenerowej gościć będziemy Tomasza Organka, Jakuba Małeckiego, Jakuba Żulczyka, Bartka Dobrocha i Nadię Szagdaj. Będą miały miejsce dyskusje dotyczące BookTube’a oraz mediów społecznościowych. Piątkowe zajęcia będą skierowane również do dzieci, dlatego zapraszamy najmłodszych na bajkowe spotkanie z Iloną Chylewską i Martą Guzowską. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z przedszkolakami dotyczące „Kolorowanki Portretu Miasta Opola”, później warsztaty z Wyd. Poławiacze Pereł czy warsztaty z Wyd. Alegoria.

W sobotę na scenie plenerowej rozpoczniemy od spotkania autorskiego z Beatą Pawlikowską, później Agnieszką Maciąg, ks. Adamem Bonieckim, Karolem Bieleckiem, Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem, Blanką Lipińską, Wojciechem Kuczokiem, Eustachym Rylskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie miało miejsce spotkanie w ramach spotkań z Mamą i Tatą wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedzielę rozpoczynamy czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później spotkaniem autorskim z Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem, Magdaleną Grzebałkowską w muzyczynym akompaniamencie Leszka Kułakowskiego. W Miejskiej Bibliotece odbędzie się warsztat kreatywny Loesje oraz opolska scena literacka: Agnieszka Wójtowicz, Agata Suchocka, Stanisław Sławomir Nicieja oraz Maciej Siembieda. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską.

W sobotę i niedzielę zapraszamy na festiwalowy after do Probierni Matecznik, gdzie w sobotę odbędzie się slam poetycki, a w niedzielę spotkanie Macieja Marcisza z Marcinem Mellerem.

Szczegółowy program godzinowy dostępny na stronie

www.festiwalksiazki.pl

.

W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. Koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca wystąpi zespół Kwiat Jabłoni. W licznych wywiadach i recenzjach debiutanckiej płyty można przeczytać, że duet odkrywa Krainę Łagodności dla pokolenia YouTube’a. Pierwszy klip zespołu – „Dziś późno pójdę spać” – doczekał się już blisko 5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Natomiast w niedzielę odbędzie się koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej kompozytorki. Utwór „Nie czekaj” słuchało już ponad 1,5 internautów.

W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych Joannę Opiat – Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Po nich istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę wszystkich kreatywnych zapraszamy na warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które zamieszczane są na drukach, będą tworzone podczas Festiwalu Książki, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie. Na warsztaty obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. To połączenie poezji i performance’u w niezobowiązującej atmosferze. Zasady slamu są proste. Slamerzy mają po trzy minuty na wygłoszenie autorskiego tekstu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność decyduje kto wygrywa pojedynek. Dla zwycięzcy slamu poetyckiego przewidziane są nagrody książkowe i gadżety festiwalowe. Fabryka Inspiracji zaprosiła Mistrzów Ogólnopolskich Turniejów slamowych, którzy przedstawią pozakonkursowo swoje utwory.

Zapraszamy!