Powiat Opole: Na pomoc strażakom z Ukrainy
Ponad 100 sztuk węży, prądnice, aparaty tlenowe, torby medyczne, azbestowe ubrania, hełmy - to tylko część wartego ponad 40 tys. zł sprzętu, który trafi do tworzonych w Obwodzie Iwanofrankowskim na Ukrainie ochotniczych straży pożarnych, w tym do powiatu Dolina, z którym powiat opolski realizuje współpracę partnerską i przekazał wcześniej dwa samochody dla tamtejszej straży.
Sprzęt został przekazany przez strażaków ochotników z powiatów opolskiego i kędzierzyńsko - kozielskiego w ramach akcji zorganizowanej przez Andrzeja Latuska, naczelnika OSP w Kadłubie Turawskim, do której włączył się również starosta Henryk Lakwa. Dzięki niemu udało się zdobyć motopompę od strażaków z OSP Tarnów Opolski mówi naczelnik. - Ogromnie się cieszę, że apel o pomoc dla druhów z Ukrainy spotkał się z takim pozytywnym odzewem podkreśla. Pomógł nam w tym bardzo Zarząd Wojewódzki OSP RP, a w sfinalizowaniu akcji ze stroną ukraińską Alina Dorosz Sobka z UMWO.
Samo przekazanie sprzętu nastąpiło w sobotę 11 maja br. w OSP w Kadłubie Turawskim i miało uroczysty charakter. Uczestniczyli w nim: komendant wojewódzki zawodowej straży pożarnej w Obwodzie Iwanofrankowskim Wołodymyr Czernecki i komendant straży w powiecie Dolina oraz między innymi: poseł Mniejszości Niemieckiej na Sejm Ryszard Galla, wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy, który przekazał kupione przez Urząd Marszałkowski torby medyczne, starosta Henryk Lakwa, radny powiatowy Antoni Gryc, wójt Turawy Dominik Pikos, przedstawiciele Związku OSP RP, strażacy z Kadłuba.
- Ta pomoc strażakom na Ukrainie jest bardzo potrzebna, ponieważ system ochrony przeciwpożarowej opiera się tam głównie na strażach zawodowych. Oni w tej chwili tworzą ochotnicze straże od podstaw wyjaśnia naczelnik OSP w Kadłubie Turawskim. Byłem tam, znam sytuację, potrzeby są duże, a sprzęt kosztowny. A ponieważ u nas systematycznie wymienia się sprzęt na nowszy, zgodny ze zmieniającymi się standardami, ten, który zostaje i jest w bardzo dobrym stanie, można przekazać tym, którzy go potrzebują.
Przypomnijmy, że powiat opolski przekazał wcześniej dwa samochody strażackie dla strażaków z powiatu Dolińskiego.
Starostwo Powiatowe w Opolu,
powiatopolski.pl/4348/na-pomoc-strazakom-z-ukrainy.html
Ostatnie Artykuły

Majówka pod nadzorem - policja wskazuje najczęstsze pułapki wyjazdów

Letnie półkolonie MDK w Opolu - wakacje z ruchem, sztuką i spokojną głową rodzica

Majowy weekend zamyka drogę ciężarówkom - policja podała wyjątki

Gwara zamiast szkolnej ławki. Konkurs znów zapisze śląskie opowieści

Strażacki maraton w Opolskiem - kalendarz pełen uroczystości i pikników

Przy Solarisie narastał problem - Straż Miejska Opole ruszyła do szkół

Opolska policja sprawdziła, jak Brandenburgia zarządza patrolami i numerem 112

Flaga z napisem to błąd - MSWiA przypomina zasady przed 2 maja

Ranna sowa w rowie pod Głuchołazami - policjanci ruszyli na pomoc

Krótkie sygnały syren w Opolu. Urząd sprawdzi system alarmowy

Niewybuch pod ziemią - jeden ruch może skończyć się tragedią

Prezydent Opola spotka się z mieszkańcami. Sześć wieczorów rozmów

PIOSENKOBRANIE 2026 w Opolu - młode głosy przejmą scenę NCPP

Linia 9 pojedzie dalej. MZK włącza dwa nowe przystanki
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Adopcyjny Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu - kontakt, godziny, informacje
