UM Opole: Oddaj głos na Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscyc...
Miło nam poinformować, że projekt edukacyjno-historyczny pn. Nuty dla Ojczyzny” realizowany w ubiegłym roku w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu znalazł się w finałowej piątce projektów w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku” organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zachęcamy do oddania głosu** .****_
_**
Głosowanie trwa do 17 maja na stronie
W ubiegłym roku w plebiscycie Muzeum Historii Polski nominowana była wystawa stała._
_
Nuty dla Ojczyzny” projekt edukacyjno-artystyczny, którego celem była popularyzacja dziedzictwa narodowego jakim jest polska piosenka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni i piosenek patriotycznych.
Stały się one punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, czy i w jaki sposób można dzięki nim kształtować postawę patriotyczną (zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży) oraz czy czynniki społeczno-kulturowe na przestrzeni dekad miały wpływ na ich kształt i pełnione przez nie funkcje. Na projekt złożyły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty muzyczno-plastyczne oraz koncerty.
Koncert Igora Ygora” Przebindowskiego wraz z Marcinem Januszkiewiczem Powidoki Powstania Warszawskiego” był wielobarwną muzyczną opowieścią o tragicznych dniach walczącej o wolność stolicy. Jego integralną częścią był multimedialny pokaz fotografii i filmów z czasów Powstania. Powstanie jako jeden z filarów rozmów o patriotyzmie stało się punktem wyjścia dla całego projektu.
Ponadto, odbyła się projekcja filmu Baczyński”, o żołnierzu-poecie z pokolenia Kolumbów, który poprzez wiersze mówi o swoim przeżywaniu miłości do kraju i braniu za niego odpowiedzialności oraz koncert Czesław Śpiewa Solo Act” czyli występ Czesława Mozila, który mówi w swych tekstach o patriotyzmie z punktu widzenia emigranta, umieszczając je w niezwykle szerokiej perspektywie.
Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu Nuty dla Ojczyzny” był panel dyskusyjny Od pieśni patriotycznej do piosenki zaangażowanej”, podczas którego poruszony został temat rozumienia patriotyzmu w pieśniach i piosenkach, ich roli w kształtowaniu tożsamości narodowej i utrwalaniu szacunku dla tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i narodowego.
Uczestnicy panelu w oparciu o takie utwory jak Bogurodzica”, Rota”, Mazurek Dąbrowskiego” oraz Sorry Polsko” i Nienawidzę cię Polsko” szukali odpowiedzi na takie pytania, jak np. na czym polegają zachowania patriotyczne oraz czy dzięki piosence można kształtować postawy patriotyczne. Odbyły się również pokazy filmów. Pierwszy z nich, Zakazane piosenki”, w większości opiera się na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych. Prezentowane w filmie piosenki upamiętniają antyokupacyjną twórczość muzyczną czasów II wojny światowej i pokazują patriotyzm w zupełnie innej perspektywie.
Projekcji drugiego filmu pt. Do potomnego” towarzyszyło spotkanie z Januszem Radkiem. Film opowiada o losach literatów urodzonych około 1920 r. (Baczyński, Gajcy, Stroiński). Ich spojrzenie na Ojczyznę, wartości i znaczenie w tym wszystkim samego człowieka zostało zestawione z aktorem, który wcielił się w filmie w postać K.K. Baczyńskiego i mówił o patriotyzmie ze współczesnej perspektywy.
Ciekawym elementem angażującym publiczność w projekcie Nuty…” stały się międzypokoleniowe warsztaty muzyczno-plastyczne Mały śpiewnik wielkiego patrioty”, podczas których uczestnicy przypomnieli sobie najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Mieli okazję je zaśpiewać i zaprojektować swój śpiewnik.
A w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się koncert kończący projekt Wielkie patriotyczne śpiewanie z Wojciechem Dąbrowskim”.
opole.pl/oddaj-glos-na-muzeum-polskiej-piosenki-w-plebiscycie-wydarzenie-historyczne-roku/
Autor: krystian