Uwaga! Burze/2 (10 pow) (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Kąpieliska w Opolu ruszyły z sezonem. Na plażach pojawiła się nowa atrakcja

Kąpieliska w Opolu ruszyły z sezonem. Na plażach pojawiła się nowa atrakcja

FOT. Urząd Miasta w Opolu

Na opolskich plażach sezon ruszył pełną parą, a wraz z nim wróciły codzienny nadzór ratowników, wodne atrakcje i wakacyjny rytm nad jeziorem. Bolko i Malina przeszły porządki, a na Błękitnej Fali pojawił się nowy tor przeszkód, który ma przyciągnąć tych, którzy wolą ruch od samego leżenia na ręczniku. MOSiR dorzuca do tego zajęcia sportowe, akcję edukacyjną i przypomnienie o miejscach, w których kąpiel jest po prostu zakazana. To układ, w którym odpoczynek i ostrożność muszą iść razem.

  • Bolko i Malina po porządkach. Plaże są gotowe na codzienny ruch
  • Błękitna Fala z nowym torem. Rodzinne atrakcje wyszły na pierwszy plan
  • Wakacyjne zajęcia i ważne ostrzeżenie. Nie każdy zbiornik w Opolu nadaje się do kąpieli

Bolko i Malina po porządkach. Plaże są gotowe na codzienny ruch

Letni sezon na miejskich kąpieliskach w Opolu rozpoczął się 26 czerwca, a miejsca wypoczynku działają przez siedem dni w tygodniu, od 10:00 do 19:00. Nad bezpieczeństwem plażowiczów każdego dnia czuwają ratownicy, co w praktyce oznacza spokojniejszy pobyt nad wodą dla rodzin i osób, które przychodzą tu po prostu odpocząć.

MOSiR przekazał, że zarówno Bolko, jak i Malina zostały już przygotowane na przyjęcie mieszkańców. Aleksandra Raś poinformowała, że wykonano standardowe porządki i prace przygotowawcze.

„Na obydwu kąpieliskach wykonano standardowe prace porządkowe i przygotowawcze”.

Na Bolko odnowiono elementy infrastruktury, między innymi ławki i stanowiska grillowe. Teren Maliny został uporządkowany i wykoszony. W tym sezonie pojawiły się też egzotyczne parasole, które mają dawać cień i jednocześnie budować wakacyjny klimat. Dla osób, które wolą ruch niż leżak, dostępna pozostaje ścieżka rowerowa wokół jeziora.

Warto też pamiętać o zasadach korzystania z tych terenów. MOSiR przypomina, że śmieci, niedopałki i niszczenie małej infrastruktury szybko odbijają się na jakości wypoczynku wszystkich użytkowników. W razie zauważenia takich sytuacji należy reagować i zgłaszać je policji albo straży miejskiej.

Błękitna Fala z nowym torem. Rodzinne atrakcje wyszły na pierwszy plan

Równocześnie z kąpieliskami ruszył Basen Letni Błękitna Fala, który w tym sezonie ma przyciągać całe rodziny. Do dyspozycji odwiedzających są:

  • trzy niecki basenowe,
  • trzy zjeżdżalnie,
  • brodzik dla dzieci z mokrą plażą i fontannami,
  • boisko do siatkówki plażowej,
  • plac zabaw.

Największą nowością jest tor przeszkód na wodzie. Jak wyjaśniła Aleksandra Raś, został on przygotowany z myślą o niecce 50-metrowej, ma 44 metry długości i składa się z 12 elementów, między innymi zjeżdżalni, drabinek do wspinania i trampoliny.

„To propozycja dla osób lubiących aktywność i wyzwania”.

Taka forma zabawy wyraźnie rozszerza ofertę basenu, bo obok klasycznego pływania pojawia się też opcja ruchu dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. MOSiR zaznacza przy tym, że ceny biletów na basen letni nie zmieniły się względem poprzedniego roku.

Wakacyjne zajęcia i ważne ostrzeżenie. Nie każdy zbiornik w Opolu nadaje się do kąpieli

W programie sezonu znalazły się także wydarzenia sportowe i edukacyjne. Już 3 lipca odbędzie się akcja „Bezpieczne Wakacje”, podczas której uczestnicy poznają zasady pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą. W sierpniu zaplanowano turniej siatkówki plażowej ECO Summer Cup 2026, rozgrywany w trzech kategoriach – kobiet, mężczyzn oraz mikst. Zgłoszenia mają być opisane na stronie internetowej MOSiR-u.

Do oferty wracają również zajęcia rekreacyjne, w tym aqua zumba, która co roku przyciąga osoby szukające aktywności bez wysokiego progu wejścia. To ważny dodatek do sezonu, bo obok plażowania daje mieszkańcom konkretną alternatywę na popołudnia nad wodą.

Najmocniejsze ostrzeżenie dotyczy jednak bezpieczeństwa. MOSiR przypomina, że nie wszystkie zbiorniki wodne w Opolu nadają się do kąpieli. Kamionki Piast i Silesia oraz staw w Nowej Wsi Królewskiej to miejsca niebezpieczne, bez nadzoru ratowników i z obowiązującym zakazem kąpieli. Rzeczniczka przypomniała, że w ostatnich latach dochodziło tam do tragicznych zdarzeń, dlatego korzystanie wyłącznie z kąpielisk strzeżonych nie jest tu formalnością, lecz podstawową zasadą.

na podstawie: Urząd Miasta w Opolu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Opolu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.