11-latek na hulajnodze zatrzymany na DK40 w Prudniku - materiały trafią do sądu rodzinnego

Patrol z Prudnika zatrzymał 11-letniego chłopca jadącego elektryczną hulajnogą po drodze krajowej nr 40, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość 90 km/h. Brak odblasków i samotna jazda skierowały sprawę do Sądu Rodzinnego.
- Zobacz jak Prudnik reaguje na niebezpieczne zachowania
- Przypomnij zasady bezpiecznej jazdy hulajnogą
Zobacz jak Prudnik reaguje na niebezpieczne zachowania
W ubiegły piątek podczas wieczornego nadzoru nad drogą krajową nr 40 funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku zauważyli na jezdni nieletniego na hulajnodze elektrycznej. Chłopiec miał 11 lat, nie towarzyszyła mu osoba dorosła i nie miał elementów odblaskowych — warunki, które przy natężeniu ruchu i limicie 90 km/h stwarzały realne zagrożenie. Policjanci zatrzymali go i wezwali ojca, który oświadczył, że dziecko miało jeździć po drogach gruntowych i polach, a nie po ruchliwej trasie.
Funkcjonariusze zakwalifikowali zachowanie jako wykroczenie — zgodnie z przepisami poruszanie hulajnogą elektryczną po drodze krajowej jest zabronione. Zebrane materiały z interwencji zostały przekazane do Sądu Rodzinnego w Prudniku, który zdecyduje o dalszych krokach wobec nieletniego i opiekunów.
Przypomnij zasady bezpiecznej jazdy hulajnogą
Warto przypomnieć podstawowe reguły dotyczące hulajnóg elektrycznych, które obowiązują w całym kraju i mają na celu zapobieganie podobnym zdarzeniom:
- jazda po drodze dla rowerów lub pasie rowerowym jest preferowana;
- jeśli ich nie ma, hulajnogą można jechać po jezdni tylko tam, gdzie ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 30 km/h;
- gdy prędkość pojazdów na jezdni przekracza 30 km/h, dopuszczalna jest jazda po chodniku, ale z prędkością dostosowaną do pieszych;
- maksymalna dozwolona prędkość hulajnogi to 20 km/h;
- osoby poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnogi jedynie w strefach zamieszkania i pod opieką dorosłego;
- dzieci w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T;
- zakazane jest przewożenie pasażerów, zwierząt oraz jazda pod wpływem alkoholu.
Apel policji i redakcji jest jasny: rozmawiajmy z dziećmi o przepisach i bezpieczeństwie. W miejscach o dużym natężeniu ruchu nawet chwila nieuwagi może mieć tragiczne konsekwencje — zarówno dla młodych użytkowników hulajnóg, jak i kierowców samochodów.
na podstawie: KWP Opole.
Ostatnie Artykuły

Nowe rondo i mosty na DK45. Przebudowa trasy Zawada–Jełowa w połowie

Awanse i wyróżnienia w Opolu. 88 policjantów otrzymało wyższe stopnie

27 policjantów z Namysłowa awansowało. Wręczono też medale za współpracę

Policjantka zorganizowała bieg dla 8-letniej Kingi. Pomogło blisko 200 osób

Ostatni odcinek Partyzanckiej zostanie zamknięty. To finał prac

Wakacyjny weekend pod kontrolą policji. Jedna iskra może wywołać pożar

Nad Odrą powstało miejsce na padel, kawę i spokojny wieczór

Lekarka ze szpitala w Prudniku zatrzymana. W tle 450 tys. zł

150 porcji mefedronu w plecaku. 32-latek zatrzymany w Prudniku

13 nowych policjantów zasili garnizon opolski. Nie tylko ślubowali

Nastolatka zapowiedziała samobójstwo. Policjanci szukali jej po e-mailu

Ponad 2 miliony złotych na czarnym rynku. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Prace na chodnikach w Opolu. Elkom układa sieć na trzech ulicach

Od filmowych poranków po jazz. Weekend pełen wydarzeń w Opolu
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu - kontakt, godziny, rejestracja bezrobotnych i wsparcie dla pracodawców
- Zarząd Zlewni w Opolu - kontakt, godziny, zgłaszanie awarii i pozwolenia wodno-prawne
- Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - bilety, godziny, dojazd i dostępność
- Prokuratura Okręgowa w Opolu - kontakt, godziny, zawiadomienia o przestępstwie
- Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu-Groszowicach - kontakt, sakramenty, zasięg
- Parafia św. Michała Archanioła w Opolu - kontakt, sakramenty, spowiedź
