Marsz Równości powraca na ulice naszego miasta! Już w tę sobotę, 1 czerwca, odbędzie się VI edycja tego wydarzenia pod hasłem "Moja Era". Organizatorzy przygotowali bogaty program, który obejmuje nie tylko sam marsz, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, które potrwają przez cały tydzień.
- Marsz Równości wyruszy o godz. 13:00 sprzed Teatru im. Jana Kochanowskiego.
- Odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty, pokazy filmów i koncerty.
- Marsz odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta miasta.
- W miasteczku marszowym będzie można wykonać darmowe badania w kierunku HIV.
Już od godz. 11:00 przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego powstanie tzw. miasteczko marszowe, gdzie uczestnicy będą mogli przygotować się do przemarszu. Maja Kopeć, koordynatorka wydarzenia, zachęca: "Będziemy szykować się do przemarszu pośród stoisk z tęczowymi gadżetami, malowaniem twarzy czy fotobudką." Nie zabraknie także namiotu, w którym każdy będzie mógł wykonać darmowe badania w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, o czym informuje Mikołaj Dzięciołowski z zarządu Tęczowego Opola.
Uczestnicy marszu będą manifestować swoje postulaty dotyczące wprowadzenia skutecznej ochrony osób LGBT+ w kodeksie karnym, legalizacji małżeństw i związków partnerskich dla par tej samej płci oraz ułatwień w procesie potwierdzenia płci dla osób transpłciowych.
Organizatorzy, reprezentowani przez rzecznika Tęczowego Opola, Macieja Kruszkę, podkreślają, że Marsz Równości to coroczne święto i ukoronowanie ich działań. "Nasza codzienna praca skupia się na tworzeniu społeczności i celebrowaniu tęczowej wspólnoty"— mówi Maciej Kruszka.
Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta miasta, a także marszałka Andrzeja Buły, wojewody Moniki Jurek oraz minister ds. równości Katarzyny Kotuli. "Marsz odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta miasta. Korzystamy z tej okazji, aby przekazać osobom ze społeczności LGBT+, że okazujemy im szacunek, który należy się wszystkim osobom, niezależnie od tego kim są, czy kogo kochają"— wyjaśnia Dorota Piechowicz-Witoń, pełnomocnik ds. równego traktowania.
Na trasie marszu znajdą się ulice: Ozimska, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, rondo Alfonsa Zgrzebnioka, Oleska, Bohaterów Monte Cassino, Katowicka, Tadeusza Kościuszki, Władysława Reymonta, Ozimska oraz plac Jana Pawła II. Marsz wyruszy o godzinie 13:00 sprzed Teatru im. Jana Kochanowskiego i tam też się zakończy.
Wydarzenia towarzyszące marszowi rozpoczęły się już 27 maja i potrwają do 2 czerwca. Program obejmuje warsztaty z samobadania piersi i jąder, pokaz filmu "Powoli" w reżyserii Mariji Kavtaradze organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta, oraz koncert Ani Cringe i Queerowe Tele-Disco w klubokawiarni OPO. "Wyjątkowa współpraca zawiązała się z klubokawiarnią OPO, gdzie dzień przed marszem organizujemy koncert Ani Cringe i Queerowe Tele-Disco. Wieczorem po marszu odbędzie się tutaj również after party"— mówi Sandra Mazur z zarządu Tęczowego Opola.
Kuba Piaskowski z Tęczowego Opola zaprasza na koncert muzyki postmodernistycznej. "Zapraszam na krótki koncert muzyki postmodernistycznej w moim wykonaniu, który będzie dobrym początkiem do dyskusji o widoczności osób queerowych w kulturze i o dostępności kultury. Wykonam dwa utwory z kanonu muzyki nowej na saksofonie".
Nie zabraknie także wspólnego robienia transparentów na marsz, co stało się już tradycją. Michał Mazur, organizator wydarzenia, podkreśla: "Zapewniamy wszystkie, niezbędne materiały i przez kilka godzin w przyjaznej atmosferze oddajemy się pracy kreatywnej, której efekty można zobaczyć podczas sobotniego marszu".
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w Marszu Równości i wydarzeniach towarzyszących. To wyjątkowa okazja, aby pokazać swoje wsparcie dla społeczności LGBT+ i wspólnie celebrować różnorodność.
Według informacji z: Urząd Miasta w Opolu