Jacht „Opole” rusza na wyprawę dookoła Islandii
Załoga jachtu „Opole” przygotowuje się do niezwykłej wyprawy wokół Islandii. Ekspedycja, która rozpocznie się w czerwcu, ma na celu nie tylko okrążenie tej surowej wyspy, ale także przekroczenie koła podbiegunowego.
  1. Rozpoczęcie rejsu w czerwcu.
  2. Trasa obejmuje Norwegię, Szetlandy, Wyspy Owcze i Islandię.
  3. Łączna długość trasy to ponad 4000 mil morskich.
  4. Rejs zakończy się w sierpniu w Gdańsku.

Wielbiciele żeglarstwa z naszego regionu mają powody do dumy. Jacht „Opole” wyruszy w niezapomnianą podróż dookoła Islandii, podczas której załoga zmierzy się z wieloma wyzwaniami nawigacyjnymi i pogodowymi. Wyprawa, nazwana „Opole Around Iceland”, rozpocznie się na początku czerwca i potrwa do końca sierpnia, kiedy to załoga powróci do portu w Gdańsku.

Trasa rejsu liczy ponad 4000 mil morskich, co stanowi około 7000 kilometrów. Ekspedycja będzie prowadzić przez Bałtyk, Skagerrak, Kattegat, Morze Północne oraz Północny Atlantyk. Każdy z etapów rejsu jest starannie zaplanowany, a załogi odpowiedzialne za poszczególne odcinki przygotowują niezbędne zapasy i dbają o stan techniczny jachtu.

Kierownik wyprawy, Andrzej Kopytko, kapitan „Opola”, podkreśla, że jednym z głównych celów jest eksploracja dzikiej przyrody Islandii. –W planach jest dużo zwiedzania. Zaczynając od Norwegii planujemy zwiedzić półkę skalną w Preikestolen i zamkniętą już elektrownię wodną we Flørlinad nad Lysenfjorden– mówi kapitan Kopytko. –Następnie wzgórza, skały oraz pastwiska Szetlandów i Wysp Owczych, czy w końcu lodowce i wulkany Islandii. Natomiast to, na co liczymy najbardziej, to zobaczenie przyrody, wielorybów, orek, fok oraz ptactwa zasiedlającego Islandię– dodaje.

Jednym z najciekawszych momentów rejsu będzie czwarty etap, podczas którego jacht poprowadzi Joanna Pajkowska, znana polska żeglarka, która jako pierwsza Polka opłynęła samotnie świat na jachcie żaglowym bez zawijania do portów. Udział tak doświadczonej żeglarki z pewnością podniesie prestiż wyprawy.

Projekt „Opole Around Iceland” jest nie tylko wyzwaniem dla uczestników, ale także doskonałą okazją do promocji naszego regionu. Wyprawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Opola, a także patronatem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i portalu Żeglarski.info.

Warto śledzić relacje z poszczególnych etapów rejsu i wspierać załogę w ich ambitnym przedsięwzięciu. To wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę nie tylko miłośników żeglarstwa, ale także wszystkich, którzy cenią sobie przygodę i odkrywanie nieznanego.


Na podstawie: Urząd Miasta Opola