Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w Internecie nasila takie zachowania. Ofiarą hejtu może paść każdy z użytkowników Internetu. Dlatego policyjni profilaktycy spotykają się z uczniami opolskich szkół, aby rozmawiać i edukować w tym zakresie.

Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość w tym temacie.

Policyjni profilaktycy regularnie spotykają się z uczniami opolskich szkół, aby rozmawiać o tym problemie. Najnowsze statystyki pokazują, że polskie nastolatki spędzają coraz więcej czasu przed ekranami telefonów i komputerów. Mogą zarówno paść ofiarą cyberprzemocy, jak i też być mimowolnymi oprawcami. Spotkania w szkołach z policjantami mają uświadomić im zarówno gdzie szukać pomocy, jak również to, że niektóre przejawy hejtu noszą znamiona przestępstw. Do przykładowych czynów zabronionych zaliczamy np. stalking, znęcanie się, znieważenie czy też groźby karalne.

Ważne, żeby młodzi użytkownicy Internetu mięli świadomość swoich praw i obowiązków. Pozorna anonimowość w sieci nie może być przyzwoleniem na cyberprzemocy.