Jesienne warunki już na dobre zagościły na naszych drogach. Szybciej zapadający zmierzch, mokra i śliska nawierzchnia, czy też często gorsza widoczność stawiają przed pieszymi i użytkownikami rowerów wyzwania. Jako użytkownicy jednośladów nie możemy zapominać o przepisach które nas dotyczą oraz o obowiązkowym wyposażeniu. Dobrze oświetlony i sprawny rower to podstawa naszego bezpieczeństwa. Natomiast jako piesi nie zapominajmy o odblaskach.

Jesienne, często wymagające warunki atmosferyczne to czynniki, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, szczególnie tych niechronionych. Do takich użytkowników zaliczamy właśnie pieszych i rowerzystów. Rower to ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Coraz więcej osób korzysta z niego nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także dojeżdża nim do pracy czy szkoły.

Jednak należy pamiętać, że aby jazda rowerem była bezpieczna musi on być właściwie wyposażony. Szczególnie jesienią kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierującym, właściwe oświetlenie jednośladu ma bardzo duże znaczenie. Dlatego przypominamy:

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Odpowiednio silne oświetlenie rowerowe jest bardzo istotne podczas jazdy wieczorem lub nocą. Sprawia, że rowerzysta może czuć się w trasie znacznie bezpieczniej. Światła zwiększają naszą widoczność dla kierowców pojazdów silnikowych i ułatwiają nam jazdę po ciemnej trasie.

Choć korzystanie z kasków ochronnych i elementów odblaskowych podczas jazdy rowerem nie jest wymagane przepisami, to warto z nich korzystać. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej nie tylko światła roweru ale też opaski odblaskowe znacznie poprawią naszą widoczność na drodze. Natomiast kask ochroni naszą głowę, która jest najbardziej narażona na urazy, nawet przy niskiej prędkości.

Jako piesi nie zapominajmy o odblaskach. Przepisy co prawda nakładają na nas obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym i po zmroku, my jednak zachęcamy do korzystania z nich przez całą dobę i w każdym miejscu. Element odblaskowy pozwala dostrzec pieszego ze znacznie większej odległości, co bezpośrednio zwiększa jego bezpieczeństwo. Przypominamy również o tym, aby przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.