Wakacje dobiegają końca, a przed nami nowy rok szkolny. Dlatego wraz z pierwszym dzwonkiem, ruszy policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci pojawią się przy szkołach, by pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz przypomnieć im o obowiązujących na drodze zasadach. Funkcjonariusze będą zwracać również uwagę kierującym aby zachowali szczególną ostrożność i czujność w rejonie szkół oraz przejść dla pieszych. Podsumowujemy również niedawne działania NURD.

Od 4 września, aż do zakończenia roku szkolnego droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Pamiętajmy, że poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Przygotowując się do rozpoczęcia roku szkolnego w miniony piątek prowadziliśmy działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przez całą dobę nadzorowali przejścia dla pieszych i skrzyżowania, drogi rowerowe oraz przejazdy kolejowe. Działania trwały również po zmroku, ponieważ piesi i rowerzyści są wówczas narażeni na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Ponad 220 kierowców w województwie opolskim popełniło wykroczenia wobec pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli bardziej zdyscyplinowani jeżeli chodzi o przepisy prawa. Z tej grupy ponad 140 osób złamało zasady ruchu drogowego. Łącznie mundurowi skierowali 8 wniosków do Sądu, nałożyli 182 mandaty, a 195 osób zostało pouczonych.

Rodzicu, opiekunie:

    • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
    • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,
    • ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

    • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
    • wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza,
    • zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

    • pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
    • ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.


Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność i rozwagę, gdy zobaczysz dziecko na drodze. Pamiętaj, że zachowanie dziecka może być nieprzewidywalne, może ono nagle wbiec na jezdnię. Zachowaj ostrożność w pobliżu szkół, gdy będziesz omijać autobus, z którego wysiadają dzieci.