Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Od 20 do 26 lutego 2023 r. informacji prawnej udzielać będą adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, kuratorzy sądowi i komornicy. Do akcji włączają się również policjanci komendy miejskiej w Opolu którzy podczas telefonicznych dyżurów będą udzielali porad i niezbędnych informacji.

Idea Tygodnia zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać wsparcia w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków

Funduszu Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie.

W działania włączyły się również samorządy i podmioty działające na terenie powiatu opolskiego, na co dzień współpracujące z policjantami komendy miejskiej w Opolu.

Możesz skorzystać z bezpłatnej:

  • pomocy prawnej,
  • pomocy psychologicznej,
  • pomocy materialnej

Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” można uzyskać bezpomoc w wyznaczonych placówkach: