Słoneczna pogoda i wakacje sprzyjają letnim wyjazdom. Zadbajmy więc o to, aby korzystać z w pełni sprawnych i bezpiecznych środków transportu. Przypominamy, że policjanci cały czas przeprowadzają kontrole autokarów i kierowców. Potrzebę takiej kontroli może zgłosić każdy. Wystarczy tylko zadzwonić do konkretnej jednostki Policji na terenie naszego województwa.

Od maja tego roku, praktycznie nie było tygodnia bez zgłoszonej prośby o kontrolę autokaru przed wyjazdem dzieci i młodzieży na wycieczki szkolne. Taki stan rzeczy bardzo cieszy! Dlaczego? Po pierwsze, jest to najlepszy dowód na poczucie odpowiedzialności zarówno ze strony organizatorów jak i samych rodziców. Po drugie, dzięki przeprowadzonym kontrolom policjanci osobiście mogą dokładnie sprawdzić stan techniczny autobusu. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że wiedzą na jakie elementy należy przede wszystkim zwrócić uwagę, a to w sposób bezpośredni  przekłada się na bezpieczeństwo podróżujących. Mundurowi każdorazowo zwracają uwagę na sprawność hamulców, stan ogumienia, czy też poprawność działania oświetlenia. Sprawdzają stan trzeźwości kierowcy, wymagane dokumenty, a także obowiązkowe wyposażenie autokaru.

Dziś wczesnym rankiem nasi policjanci także przeprowadzali taką kontrolę. Tym razem dzieci z powiatu opolskiego wyjeżdżały na zasłużony odpoczynek nad polskie morze. Po dokładnym sprawdzeniu autokaru przez mundurowych, młodzież mogła wsiadać na pokład i myśleć już tylko o miłym spędzeniu najbliższych dwóch tygodni.

Przypominamy, że każda osoba ma możliwość zgłoszenia planowanych wyjazdów grupowych. Pamiętajmy jednak, aby taka informacja dotarła do jednostki Policji możliwie jak najwcześniej. Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Opolu wyznaczono punkt kontroli autokarów przy ulicy Puźaka 85 (przy pętli MZK), ale funkcjonariusze bez problemu podjadą również w inne wskazane miejsce odjazdu. Aby uniknąć zbędnych formalności, kontrolę autokaru można zgłosić telefonicznie, dzwoniąc do naszej jednostki pod numer telefonu 47 861 25 82.