Przed nami długo wyczekiwane wakacje. W ferworze planowania urlopowych wyjazdów a także podczas spędzania wolnego czasu, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak zatem w sposób bezpieczny spędzić nadchodzące wakacje mówili dziś podczas briefingu opolscy policjanci.

W briefingu prasowym, który odbył się dziś rano przy plaży ,,Promenada" na jeziorze turawskim, udział wzięli policyjni wodniacy, funkcjonariusze z drużynki rowerowej oraz profilaktycy z komendy miejsiej w Opolu.Nadchodzące wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili policjanci podczas spotkania z dziennikarzami.

Ponieważ spędzanie wakacji i urlopów wiąże się z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, sporo uwagi policjanci będą poświęcać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, będą kontrolować kierujących pojazdami pod kątem sprawdzenia ich stanu trzeźwości, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, natomiast niesprawne technicznie pojazdy będą eliminować z ruchu

Policjanci szczególną uwagę będą poświęcać kontrolom autokarów, wiozących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. Będą sprawdzać nie tylko stan trzeźwości kierujących i wymagane dokumenty, ale również stan techniczny autokarów. Przy tej okazji przypominamy, że każdy rodzic, opiekun lub nauczyciel może wcześniej poprosić policję o przeprowadzenie kontroli.  Zachęcamy również  do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik.

Przypomniane zostały także podstawowe zasady bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wodnych kąpieli:

 • kąpać się w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
 • przestrzegać regulaminu kąpieliska;
 • nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
 • nie skakać rozgrzanym do wody, by uniknąć wstrząsu termicznego;
 • nie pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, zawirowań wody lub zimnych prądów;
 • nie skakać do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
 • nie wypływać na głęboką wodę na materacach dmuchanych lub nadmuchiwanych kołach;
 • nie wchodzić do wody i nie pływać po spożyciu alkoholu;
 • zadbać w szczególności o bezpieczeństwo dzieci, które powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

O bezpieczeństwo turystów wypoczywających nad wodą będą dbać nie tylko ratownicy ale również jak co roku, policyjni wodniacy.

Sporo uwagi podczas dzisiejszego briefingu poświęcono szczególnie bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Z uwagi na ich udział w licznych  koloniach i obozach organizowanych na terenie opolszczyzny, takie miejsca zorganizowanego wypoczynku będą kontrolowane wspólnie  przez policjantów, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i kuratorium oświaty.

 

 • Briefing dotyczacy Bezpieczych Wakacji z opolskimi policjantami
 • Briefing dotyczacy Bezpieczych Wakacji z opolskimi policjantami
 • Briefing dotyczacy Bezpieczych Wakacji z opolskimi policjantami
 • Briefing dotyczacy Bezpieczych Wakacji z opolskimi policjantami
 • Briefing dotyczacy Bezpieczych Wakacji z opolskimi policjantami