Robotyka przemysłowa - przyszłość opolskich firm

Technologia w XXI wieku stale się rozwija. Również w zakresie robotyki przemysłowej można zauważyć widoczne postępy. Przy pomocy specjalnych robotów wiele firm jest w stanie usprawnić swoją pracę i odciążyć pracowników w wykonywaniu niektórych czynności. Czy robotyka przemysłowa to przyszłościowa gałąź technologiczna? Sprawdzamy.

Czym jest robot przemysłowy?

Robot przemysłowy jest automatycznie sterowaną, wielozadaniową maszyną, która dzięki swojej mobilności i dużej liczbie stopni swobody, wspomaga sektor przemysłowy. Różni się on od mechanicznych manipulatorów szerokim zakresem programowalności. Dzięki niej zaplanowane funkcje czy ruchy mogą być łatwo modyfikowane bez ingerencji w strukturę mechaniczną czy układ sterowania.

Przyjmuje się, że rozwój tego typu techniki rozpoczął się w 1954 roku. Przez drugą połowę XX wieku była ona stale udoskonalana. Pierwsze roboty wyprodukowane przez firmę Unimation, umieszczono w fabryce General Motors w 1961 roku. Obsługiwały one wysokociśnieniową maszynę odlewniczą. Inny typ sprzętu został zainstalowany w zakładach Forda, gdzie wspierał prasę tłoczącą dwie podobne części karoserii. Robotyka w Opolu, jak i w innych miastach zaczęła mieć szersze zastosowanie po 2000 roku.

Rozwój robotyki przemysłowej w Polsce

Pierwsze prace konstrukcyjne robotów przemysłowych w Polsce rozpoczęto na początku lat 70. Od 1976 roku wszelkie badania prowadzone były w kilku miastach równolegle. Był to między innymi Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie czy Centrum Badawczo-Konstrukcyjne Obrabiarek w Pruszkowie.

Udane wdrożenie robotów w polskim przemyśle nastąpiło w tym samym roku. Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych zastosowała go do zrobotyzowanego emaliowania natryskowego wanien oraz zlewozmywaków. Tego typu maszyny wykorzystywane były również na linii montażowej do punktowego zgrzewania nadwozia samochodu osobowego Polonez.

Robotyka przemysłowa w Opolu

Robotyka przemysłowa w Opolu obejmuje szereg kompleksowych usług w zakresie projektowania, budowy czy wdrożenia robotów do konkretnych zakładów. Firma ta oferuje również pomoc w automatyzacji spawania, lakierowania czy montażu. Kompleksowo produkuje oraz wdraża całe systemy robotyzacji, które gwarantują szeroki zakres zastosowań, jak i również ich niezawodność.

W zakresie prac znajdują się również wykonywanie zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych oraz obsługi maszyn, a także cele zrobotyzowane. Aby same roboty mogły sprawnie działać, potrzebna jest również ich integracja oraz odpowiednie programowanie. W zakresie usług znajdą się również konsultacje techniczne, serwis oraz szkolenia.