Jak zorganizować wakacje w górach, na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk jest coraz częściej obieranym kierunkiem wakacyjnych wypraw, zarówno tych jednodniowych, jak i dłuższych. W regionie znaleźć można szereg atrakcji turystycznych, a dojazd do niego jest niezwykle łatwy nie tylko własnym samochodem, ale i komunikacją publiczną. Warto wiedzieć, jak zorganizować wypad, by był komfortowy dla wszystkich uczestników wyprawy. Podpowiadamy i ułatwiamy organizację wakacji.

Jaki nocleg wybrać na wakacje w górach, na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to atrakcyjny region, który każdego lata przyciąga wielu turystów z Polski, jak i zza granicy. W związku z tym na tych terenach powstała spora baza noclegowa. Znaleźć można tu wysokiej klasy obiekty pięciogwiazdkowe, pensjonaty, hostele czy kwatery prywatne – rozwiązania na każdą kieszeń. Nocleg można wybierać nie tylko według zasobności protela, ale i potrzeb, takich jak: prywatna łazienka, możliwość nocowania ze zwierzakiem, parking, basen w hotelu, strefa SPA, kącik dla dzieci albo udogodnienia dla niepełnosprawnych. Podczas rezerwowania pokoju czy apartamentu dla wielu bardzo ważna jest opcja wykupienia posiłków. Zazwyczaj dostępne są noclegi w Karpaczu bez wyżywienia, ze śniadaniem lub HB (rezydencjakarpacz.pl). To trzy najpopularniejsze opcje, z których korzystają turyści. Dostępne są na całym Dolnym Śląsku.

Jakie są największe atrakcje Dolnego Śląska?

Wakacyjny wyjazd na Dolny Śląsk bardzo często planowany jest pod kątem górskich wspinaczek. Na uwagę turystów zasługują przede wszystkim: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Stołowe oraz Góry Sowie. Ciekawymi propozycjami są również: Rudawy Janowickie, Ślęża, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, Pogórze Kaczawskie oraz Wzgórza Strzelińskie. Znaleźć można tam szlaki o zróżnicowanych długościach oraz poziomach trudności.

Warto jednak zaznaczyć, ze Dolny Śląsk to nie tylko góry, ale i możliwość odkrywania tajemnic oraz atrakcji jego miast i miasteczek. Godne uwagi są m.in.:

  • Wrocław – stolica województwa dolnośląskiego, którego chyba nikomu z Opola i okolic nie trzeba przedstawiać czy zachęcać do odwiedzenia jej;
  • Kłodzko – miejscowość położona niedaleko najważniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska – Duszników-Zdroju, Kudowy-Zdroju oraz Polanicy-Zdroju; na uwagę zasługują tu także Twierdza Kłodzko, Ratusz czy Most św. Jana;
  • Jelenia Góra, w której znajduje się niezwykle atrakcyjny rynek, Termy Cieplickie oraz zamek Chojnik;
  • Świdnica, gdzie koniecznie należy zobaczyć wpisany na listę zabytków UNESCO drewniany Kościół Pokoju, a także katedrę św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną w całym regionie;
  • Karpacz ze wspaniałą skandynawską świątynią Wang z XII wieku;
  • Ząbkowice Śląskie ze słynną Krzywą Wieżą.

Dla kogo sprawdzą się wakacje w górach, na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to malownicze tereny, które przypadną do gustu wielu turystom. Doskonale sprawdzą się dla osób lubiących połączenie górskich wspinaczek wraz ze zwiedzaniem miejskich atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że wymienione przez nas wyżej atrakcje to jedynie subiektywne propozycje. W tym regionie znaleźć można wiele więcej miejsc, które stanowić będą atrakcyjne punkty dla osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Doskonale sprawdzą się dla nastolatków, rodzin z dziećmi oraz ludzi starszych. Za wakacyjnym wyjazdem na Dolny Śląsk przemawia także bardzo rozbudowana baza turystyczna, przez co można znaleźć tu pokój, nie dysponując dużą ilością pieniędzy. W tym aspekcie warto także wspomnieć, że na Dolnym Śląsku znaleźć można restauracje serwujące różnorodne dnia, w tym z opcjami dla wegetarian czy wegan, w różnych cenach, tak aby każdy mógł zjeść i wypić coś smacznego podczas wyjazdu.