Opady śniegu lub deszczu, śliska nawierzchnia, zalegające błoto pośniegowe, zamarznięte i zaparowane szyby, gorsza widoczność - wszyscy kierowcy, jak co roku, muszą mierzyć się z tymi trudnościami. Wymaga to znacznie większej ostrożności, koncentracji i przewidywania. Błędy mogą być tragiczne. W sobotę na nowo otwartej obwodnicy Niemodlina zginęła 47-letnia kobieta. Kierowca stracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierki. Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność.
Zima to czas, kiedy warunki drogowe wymagają od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Śliska nawierzchnia, mgły, opady deszczu i śniegu, oblodzona jezdnia czy błoto pośniegowe wymagają od każdego kierowcy większych umiejętności. W takich warunkach spada widoczność, droga hamowania znacznie się wydłuża, a manewrowanie pojazdem jest trudniejsze. Konsekwencje błędów za kierownica mogą być tragiczne.
W sobotę, tj. 27 listopada br., na nowo otwartej obwodnicy Niemodlina doszło do śmiertelnego wypadku. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków drogowych było główną przyczyną tej tragedii. 20-letni kierowca stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzył barierki i dachował. Na miejscu zginęła jego 47-letnia pasażerka.
Dlatego tak ważne jest, aby styl jazdy, sposób wykonywania manewrów oraz prędkość dostosować do warunków na drodze. Warto również przygotować swój pojazd do zimy. Zmiana opon na zimowe, kontrola stanu wycieraczek, świateł oraz układu hamulcowego to podstawowe czynności, jakie powinni wykonać kierowcy.
Pamiętajmy by:
- obserwować warunki w jakich się poruszamy, dopasować styl jazdy do zmian atmosferycznych;
- zadbać o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność;
- odpowiednio wcześnie sygnalizować planowane manewry;
- utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdów poprzedzających;
- nie śpieszyć się - nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków;
- stosować się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania;
- bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa;
- nigdy nie kierować pod wpływem alkoholu.
Piesi:
- powinni korzystać z wyznaczonych dla nich przejść;
- powinni przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść;
- nie powinni wchodzić nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód;
- poza miastem powinni poruszać się poboczem po lewej stronie drogi;
- warto nosić elementy odblaskowe nawet w terenie zabudowanym.
Przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym - używanie elementów odblaskowych poprawia widoczność a tym samym bezpieczeństwo.