Projekt salonu warto zacząć od oświetlenia. Przy montażu punktów oświetleniowych konieczne mogą okazać się prace związane ze skuwaniem tynku. Żeby tego uniknąć najlepiej wcześniej poinformować dewelopera o zmianach. Jeśli te polegają na dodaniu punktów oświetleniowych, mogą nieść za sobą koszty, natomiast oszczędzą nam późniejszych prac.
Ilość punktów oświetleniowych musi być odpowiednia do metrażu
Jeśli szukaliśmy mieszkania na sprzedaż w Opolu i udało nam się kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, przed przeprowadzką czekają nas prace wykończeniowe. Sporo wysiłku możemy sobie zaoszczędzić, jeśli mieszkanie jest dopiero w budowie i odpowiednio wcześniej poprosimy dewelopera o wdrożenie pewnych zmian.
Jeśli chodzi o poprowadzenie instalacji pod punkty oświetleniowe, nie powinno być z tym większego problemu. Musimy jednak przygotować się na to, że jeśli chcemy mieć w salonie więcej punktów oświetleniowych niż zakładał to pierwotny projekt, deweloper może obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Biorąc pod uwagę, że później nie będziemy musieli już skuwać tynków ani maskować przewodów i tak wydaje się to opłacalne.
Podstawową zasadą przy projektowaniu oświetlenia jest to, żeby dobrać je do metrażu. Jeśli kupiliśmy mieszkanie z dużym salonem, jedna lampa w centralnej części pomieszczenia z pewnością nie wystarczy.
Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu aneksu kuchennego
Mieszkania na sprzedaż w Opolu na rynku pierwotnym z reguły posiadają salon z aneksem kuchennym. Jeśli kupiliśmy taką nieruchomość, musimy pamiętać o tym, żeby zadbać o dobre oświetlenie w miejscach, gdzie będziemy przygotowywać posiłki. Punkty oświetleniowe powinny znaleźć się nad blatem roboczym, a także przy kuchence. Jeśli planujemy mieć w kuchni witryny, te również warto podświetlić.
Oświetlenie może pomóc wydzielić też pozostałe strefy
Salon z aneksem kuchennym z reguły pełni wiele funkcji. Najczęściej jest to pomieszczenie, w którym jada się posiłki, ogląda telewizję, a do tego czyta książki. Żeby każda z tych czynności była przyjemnością, we wnętrzu warto wydzielić funkcjonalne strefy. Świetnym patentem na to jest montaż oddzielnych punktów oświetleniowych.
Chcąc wydzielić strefę jadalnianą, nad stołem warto zaprojektować lampę wiszącą. Najlepiej w centralnym punkcie. W miejscu, z którego będziemy oglądać telewizję, warto zamontować oświetlenie, które będzie miało regulację natężenia światła. Tam, gdzie będziemy czytać książki, dobrze byłoby zaprojektować z kolei lampę stojącą – najlepiej taką z regulowanym ramieniem.
Należy pamiętać, że lampy są ważnym elementem wystroju
Lampy, zwłaszcza jeśli jest ich więcej, są istotnym elementem wystroju, dlatego też podczas ich wyboru musimy pamiętać o tym, żeby pasowały do wnętrza. Jeśli marzymy o salonie w stylu glamour, postawmy na pokaźną lampę wiszącą i dekoracyjną podstawę lampy stojącej. Do stylu skandynawskiego lub boho będą pasować lampy z abażurami wykonanymi z naturalnych materiałów np. z wikliny albo bambusa. W stylu industrialnym często wykorzystuje się z kolei minimalistyczne punkty oświetleniowe z oprawą w kolorze czarnym.