Kiedy alkomat przekłamuje wynik?

Korzystanie z alkomatu przez kierowców stało się bardzo popularne. Wynika to głównie z coraz mniejszej akceptacji społecznej jazdy na „podwójnym gazie”. Dodatkowo jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się mandatem, utratą prawo jazdy lub spowodowaniem wypadku. Mimo dużej popularności wciąż wielu kierowców obawia się, że alkomat przeznaczony do użytku osobistego może fałszować wyniki. Dlatego dziś wyjaśniamy, co może spowodować przekłamanie wyniku.

Alkomat z niepewnego źródła

Alkomaty oferowane są już nawet na bazarkach. Niestety są to urządzenia wykonane z najgorszej jakości materiałów, które często się rozregulowują i fałszują wyniki. Dlatego, jeśli ktoś decyduje się na zakup alkomatu, to lepiej zainwestować w lepsze urządzenie, które zostanie kupione od wyspecjalizowanego sklepu internetowego. Zapewni to wysoką dokładność pomiarów, a przede wszystkim zniweluje ryzyko, że urządzenie było nieprawidłowo przechowywane, co również negatywnie wpływa na jego działanie.

Brak kalibracji

Wielu użytkowników zapomina, że alkomaty wymagają przeprowadzania okresowej kalibracji. Zazwyczaj należy ją wykonać co 6 lub 12 miesięcy korzystania z urządzenia. Regularna kalibracja zapewnia prawidłowe działanie alkomatu i daje możliwość przeprowadzania wiarygodnych testów. Kalibracja polega na poddaniu alkomatu testom i symulacjom, które mają wykazać ewentualne błędy w pomiarach. Na tej podstawie specjaliści dokonują kalibracji oprogramowania, zapewniając rzetelne wskazania.

Nieprawidłowo przeprowadzone badanie

Dużym błędem użytkowników alkomatów jest brak czytania instrukcji obsługi. Tymczasem znajdują się tam wszystkie wskazówki, które wyjaśniają nie tylko kiedy przeprowadzać kalibrację, ale też jak prawidłowo przeprowadzać badanie. Przede wszystkim sposób wykonania badania zależy od producenta i modelu. W przypadku większości modeli istnieje kilka zasad, które gwarantują rzetelność osiąganych wyników. Przede wszystkim testu nie należy przeprowadzać zaraz po spożyciu alkoholu – należy odczekać co najmniej 30 minut. Niezwykle ważne jest również, aby na 20 minut przed sprawdzaniem poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu nie jeść posiłku, ani nie palić papierosów. Jak widać zasady te nie są problematyczne, a mocno wpływają na ostateczny wynik pomiaru. Dla pewności warto również przeprowadzać 2 badania, przy czym między nimi powinno być około 10 minut przerwy. Następnie oba wyniki sprawdzić, czy są porównywalne, ale nie powinny być identyczne.