Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Opole

Praca Opole – gdzie można znaleźć oferty pracy?

Opole jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, miastem akademickim i turystycznym. Stolica województwa opolskiego przyciąga osoby poszukujące pracy z całego regionu. Tutejszy rynek zatrudnienia jest chłonny i różnorodny. Wakaty są generowane przez tysiące firm różnej wielkości, w tym ponad trzydzieści dużych zakładów pracy, zatrudniających od kilkuset do kilku tysięcy osób.

Dobrym prognostykiem dla osób szukających pracy w Opolu od zaraz jest wyjątkowo niskie bezrobocie notowane w tym mieście. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (stan na koniec marca 2021 r.) stopa bezrobocia w stolicy województwa opolskiego wyniosła 3,9%. To znacznie mniej niż średnia wojewódzka – 7,0%, a także krajowa – 6,4%.

Oferty pracy: Opole i okolice – gdzie ich szukać?

W mieście znajdują się placówki Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy – do tego ostatniego, zlokalizowanego przy ul. Hubala 21, mogą zgłaszać się osoby poszukujące zatrudnienia. Ponadto wsparciem w okresie bezrobocia mogą być agencje pracy, biura pośrednictwa zawodowego, których w mieście jest bardzo wiele. Warto pamiętać, by przed skorzystaniem z komercyjnego pośrednictwa sprawdzić, czy jest ono wpisane do KRAZ – Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Korzystanie z pomocy profesjonalistów, szczególnie w zakresie doradztwa zawodowego, może być bardzo cenne – np. wówczas, gdy zastanawiamy się nad przekwalifikowaniem czy nie wiemy, jak dalej poprowadzić swoją ścieżkę zawodową. Nie należy jednak rezygnować z samodzielnego przeglądania ofert. Najwięcej znajdziemy w internecie – to właśnie sieć jest obecnie podstawowym medium rynku pracy w Polsce.

Miejsc, w których pojawiają się oferty, jest bardzo wiele. Znacznie ułatwimy sobie przeglądanie ogłoszeń, jeśli zarejestrujemy się na portalu pracy. Taki portal z ogłoszeniami powinien spełniać kilka warunków. Przede wszystkim warto, by był popularny, a więc dawał dostęp do dużej liczby ogłoszeń. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo – dlatego wybierajmy renomowane platformy, będące od dawna na rynku, zapewniające ochronę danych i weryfikację pracodawców. Dobrym wyborem jest na przykład Praca.pl, która spełnia oba powyższe warunki, a dodatkowo jest łatwa w obsłudze, intuicyjna. Praca.pl ma także inną istotną zaletę – rejestracja na portalu jest całkowicie darmowa. Praca w Opolu możliwa jest do znalezienia za pośrednictwem tego właśnie portalu, wystarczy, że w pasku wyszukiwania wpisujemy nazwę miasta. Możemy – choć nie musimy – dodać także frazę odnoszącą się do interesującego nas stanowiska, branży czy konkretnej firmy.

Szukając pracy za pośrednictwem takiego protalu jak Praca.pl, pamiętajmy, że możemy korzystać w innych dostępnych udogodnień, na przykład kreatora CV.

Ogłoszenia o pracę w Opolu – jak przygotować CV pod ofertę pracy?

Wspomniane narzędzie do tworzenia curriculum vitae jest bardzo pomocne. W czasie szukania posady tworzenie CV nas nie ominie – jest to podstawowy dokument, wymagany podczas zdecydowanej większości rekrutacji.

Dzięki kreatorowi CV udostępnianemu przez portal pracy nie musimy instalować żadnego szczególnego oprogramowania na komputerze czy spędzać wiele czasu na edycji dokumentu w programie tekstowym. Wystarczy, że skorzystamy ze wzoru CV w przeglądarce – wybierzemy motyw, uzupełnimy dane na temat doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności i zainteresowań, ewentualnie dodamy zdjęcie – i gotowe. Warto dodać, że kreator CV na Praca.pl daje możliwość całkowicie darmowego ściągnięcia naszego CV w formacie pdf. Nie wszystkie komercyjne kreatory dają taką opcję.

O czym trzeba pamiętać w czasie przygotowywania curriculum vitae? Przede wszystkim warto dostosować je do rekrutacji na konkretne stanowisko i branży. Nie wszystkie informacje dotyczące naszego doświadczenia i wykształcenia są istotne dla rekrutera. Wybierzmy te, które pokażą nas w pozytywnym świetle i pomogą zdobyć konkretną posadę. Jak to zrobić?

Przede wszystkim uważnie przeczytajmy ogłoszenie o pracę na interesujące nas stanowisko. Możemy być pewni, że rekruter będzie szukać w CV informacji zgodnych z wymaganiami określonymi w ofercie. Przykładowo, jeśli wymagany jest konkretny certyfikat, informacja o tym, że go posiadamy, powinna rzucać się w oczy w naszej aplikacji. W pierwszej kolejności pochwalmy się dokładnie tym, co odpowiada oczekiwaniom określonym w propozycji pracy. Ewentualne braki – np. doświadczenie nieco mniejsze niż wymagane lub niższy poziom znajomości języka – zostawmy na koniec.

Pomińmy nieistotne informacje z punktu widzenia stanowiska – np. o pracy w innych branżach piszmy krótko lub przekażmy tę informację w liście motywacyjnym. Układ CV stawiający na pierwszym planie nasze atuty i dane istotne dla określonej rekrutacji znacząco zwiększy nasze szanse na przejście wstępnej selekcji oraz otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.