Nie od dziś wiadomo, że energię słoneczną wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej. Możliwe jest to dzięki instalacji fotowoltaicznej. Obecnie na to rozwiązanie decyduję się nie tylko prywatne gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie korzyści przynosi fotowoltaika dla biznesu.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Warto na początku dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne Szczecin są zbudowane z półprzewodnika. Najczęściej jest nim krzem. Pochłania on promienie słoneczne oraz wprawia w ruch elektrony. Wytwarza się więc pole elektryczne. Ostatecznie wytwarzamy prąd stały, który jest dostarczany do falownika, inaczej nazywanego inwerterem. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na przemienny. Ten natomiast może być z powodzeniem wykorzystywany do pracy urządzeń. Jeśli moc naszej instalacji nie będzie przekraczać 40 kW, to nasza elektrownia będzie określana jako mikroinstalacja. Zaletą tego jest to, że nie musimy ubiegać się o pozwolenia na montaż paneli fotowoltaicznych.

Zalety posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne przynoszą naprawdę wiele zalet nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale również przedsiębiorstw. Odpowiednio wykonana instalacja sprawia, że firma może stać się całkowicie samowystarczalna jeśli chodzi o pobór energii elektrycznej.

Posiadając własną instalację fotowoltaiczną zabezpieczamy się przed podwyżkami. Opłaty za prąd od dostawców z roku na rok rosną i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Warto więc zdecydować się na samodzielne produkowanie prądu. Instalacja fotowoltaiczna cechuje się także bardzo łatwym montażem. Możemy więc szybko spodziewać się produkcji własnej energii. Ponadto decydując się na taką inwestycją dbamy o nasze środowisko. Ma to bezpośredni wpływ na budowanie pozytywnego wizerunku naszego przedsiębiorstwa. Dodatkowo korzystając z rządowych dofinansowań możemy spodziewać się szybkiego zwrotu inwestycji. Odpowiednio dofinansowany projekt może się zwrócić nawet po 6 latach!

Magazynowanie oraz sprzedaż energii elektrycznej

 Magazynowanie oraz sprzedaż energii elektrycznej

Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala na magazynowanie wyprodukowanej przez nas energii elektrycznej. Jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwszym jest magazynowanie jej we własnych akumulatorach, których koszt jest jednak dość wysoki. Drugim sposobem jest oddawanie wyprodukowanych nadwyżek do sieci energetycznej. W ten sposób możemy wykorzystać je w miesiącach, kiedy nasłonecznienie nie będzie takie wysokie.

Możliwe jest także sprzedawanie energii elektrycznej. Konieczne jest jednak uzyskanie koncesji na ten cel. Należy więc złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Regulacji Energetyki. Na takie rozwiązanie decydują się inwestorzy, których celem jest produkcja większych ilości energii elektrycznej oraz późniejsza ich sprzedaż. W ten sposób mogą oni nie tylko oszczędzać na rachunkach za prąd, ale również zarabiać.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą się uniezależnić od dostawców prądu. Ceny za energię elektryczną stale rosną, a wykorzystujemy ją coraz więcej w naszych firmach. Konieczne jest więc znalezienie alternatywnego rozwiązania.