Czy budowa domu z drewna się opłaca?

Budowa domu to duża inwestycja - nie ma co ukrywać. Dysponujemy określonym budżetem i musimy podejmować wiele decyzji, aby wszystko cały proces zakończył się pomyślnie. Jak się okazuje - ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, ceglanych budowli jest drewno. Postanowiliśmy poszukać informacji na ten temat u źródła - którym w typ przypadku jest Pan Przemysław Balcewicz - dyrektor firmy Eko Architektura. Jest ona wiodącym producentem drewnianych budowli na rynku i swoistym pionierem w branży. Zaczynajmy więc od konkretów.

Jak dużo kosztuje wybudowanie domu z drewna?

Niestety nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od wielu zmiennych czynników, które będą dotyczyć każdego klienta indywidualnie. Są to chociażby:

  • Wielkość budowli
  • Ilość pięter
  • Złożoność projektu
  • Inne indywidualne wytyczne

Aby jednak nie pozostawić pytania bez odpowiedzi, posłużę się pewnym modelowym przykładem. Załóżmy, że zgłasza się do nas klient, którego interesuje wybudowanie drewnianego domku całorocznego z izolacją. Docelowy metraż wynosi około 40 m kwadratowych. W tym przypadku zalecalibyśmy wybór projektu Otwock AN3 lub Katowice AN3. 1 - choć nazewnictwo jest zasadniczo nieistotne. Koszt budowy domu wyniósłby w tym przypadku niecałe sto tysięcy. Możemy więc zauważyć, jak ogromna jest różnica w kosztach między cegłą, a drewnem. Za murowany dom o takim samym metrażu zapłacilibyśmy co najmniej dwukrotność wspomnianej kwoty.

Ile maksymalnie może potrwać budowa, jeśli chodzi o drewniane domki całoroczne?

Jeśli mówiąc “budowa” mamy na myśli sam montaż drewnianych elementów to może on potrwać nieco ponad dwa tygodnie - i mówimy tu o powierzchni przekraczającej 90 m kwadratowych. W przypadku mniejszych budowli montaż może potrwać zaledwie jeden lub dwa dni.

Inną kwestią jest kompleksowy czas realizacji zamówienia od momentu skontaktowania się z nami. Projektowanie, produkcja i transport mogą ogółem zająć kilka miesięcy. Nieco uśredniając mogę powiedzieć, że w przeciągu trzech miesięcy od wykonania pierwszego telefonu możemy już wprowadzić się do nowego domu. Może to ulec wydłużeniu - w zależności od indywidualnych kwestii związanych z zamówieniem.

Jak wygląda kwestia wydajności drewnianych budowli, jeśli chodzi o ogrzewanie?

Przewaga drewna nad cegłą jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła jest ogromna. Jego naturalne właściwości bowiem pozwalają na automatyczne kontrolowanie ilości wilgoci we wnętrzu. W związku z tym - ocieplone drewniane domki całoroczne są znacznie tańsze w ogrzewaniu niż ich murowane alternatywy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyna oszczędność, która płynie z wyboru drewna jako budulca domu. Tak naprawdę ograniczamy wydatki na każdym etapie budowy - od chwili wycięcia drewna. Pojawia się tutaj również aspekt ekologiczny, ponieważ sumarycznie zużywamy znacznie mniej energii elektrycznej i paliwa podczas produkcji i budowy niż ma to miejsce w przypadku cegły.

Załóżmy, że chciałbym zlecić wam produkcję domu, ale według indywidualnego projektu - jest to możliwe?

Jak najbardziej. Indywidualne projekty dla klientów stanowią znaczną część naszej działalności. Istnieje również możliwość wprowadzenia zmian w tych projektach, które już zostały przez nas przygotowane. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością pewnego wydłużenia terminu realizacji i wzrostem kosztów. Nie są to jednak różnice znaczące - przynajmniej nie w przypadku, kiedy porównamy ceny indywidualnych projektów w Eko Architekturze do tych w tradycyjnym budownictwie.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/chalets-habitables-maisons