HDS jest to skrót od słów Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Takie urządzenie najczęściej przybiera postać konstrukcji zamontowanej na nadwoziu samochodu. Najważniejsza część robocza to obracane ramię. Napę oparty jest jak sama nazwa wskazuje na pompie hydraulicznej. Napędza ona cały układ podnoszenia urządzenia.
Kiedy warto skorzystać z transportu HDS?
Najczęściej dźwig HDS spotykamy w samochodach ciężarowych, które pracują dla hurtowni i składów budowlanych. Są one przystosowane do przewożenia dużych ilości materiałów, zarówno ciężkich, jak i o wielkich gabarytach. Często wykonawcy danego projektu decydują się na ręczny załadunek oraz rozładunek materiałów. Czas takiego przedsięwzięcia może wpłynąć negatywnie na plan całej budowy. Dlatego warto skorzystać z usług transportu HDS, który może znacznie usprawnić cały proces.
Urządzenia HDS wyposażone są w panel do sterowania, który składa się z dźwigni. W zależności od rodzaju oraz budowy maszyny, może on posiadać różną ładowność. Dzięki dźwigom HDS możemy załadować i rozładować maszyny budowlane, maszyny rolnicze, kontenery, palety z towarami, beczki, studnie, rusztowania, płyty drogowe czy nawet baraki. Bardzo często firmy oferujące transport HDS decydują się również na transportowanie towarów niebezpiecznych i sypkich. Dzięki zastosowaniu przystawek, różnych uchwytów i akcesoriów można wykorzystywać dźwig HDS jako koparkę lub ładowarkę.
Modyfikowanie dźwigu HDS
Bardzo często przedsiębiorstwa decydują się na modyfikację dźwigu HDS. Dzięki temu można go łatwo przekształcić w koparkę. Wystarczy, że dołączymy odpowiednie ramię łyżki i gotowe. Używając zamykanej łyżki, nasze urządzenie HDS stanie się ładowarką, dzięki której możemy załadować piasek, żwir i nawet śnieg. Bardzo przydatny jest również zamontowany wywrot samowyładowczy, przez co samochód ciężarowy można bardzo szybko rozładować bez konieczności wykonywania takiej pracy ręcznie. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z takich usług, żeby wykonać całą pracę szybciej oraz sprawniej. Usługi HDS bardzo obszernie są opisane na https://powersolutions.com.pl/uslugi-hds/
Budowa żurawia
Żuraw jest zbudowany z obracanego ramienia, który jest podparty ramą dźwigu. Pompa hydrauliczna służy do napędzania układu podnoszenia, zasilana jest ona przez silnik spalinowy pojazdu. Sam udźwig może wynosić nawet do 16 ton. Warto również wspomnieć o odległości, na jaką może wysunąć się ramię dźwigu. Wartość ta mieści się w granicach od dwóch do dwunastu metrów. Bardzo ważne są podpory boczne, które pozwalają na stabilizację pojazdu podczas podnoszenia ładunku.
Wiele osób zastanawia się również, jakie uprawnienia muszą posiadać osoby pracujące z takim dźwigiem. Można go obsługiwać tylko i wyłącznie przez osobę, która posiada prawo jazd kategorii C oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonania pracy operatora. Trzeba również ukończyć odpowiedni kurs. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą możemy zdecydować się na wynajęcie transportu HDS od razu z obsługą operatora.
Podsumowując
Dźwig HDS jest bardzo ciekawym urządzeniem, które możemy wykorzystać w wielu branżach. Bardzo często znajduje on swoje zastosowanie w branży budowlanej, jednak możemy go również wykorzystać przy wycince leśnej, w straży pożarnej czy wielu innych dziedzinach. Wiele przedsiębiorstw oferuje również kompleksowe usługi transportu HDS, dzięki czemu możemy dostosować urządzenia pod swoje własne potrzeby.