
W 2009 roku na terenie miasta Opola zamontowane zostały pierwsze budki lęgowe dla ptaków, są one zasiedlane przez różne gatunki ptaków, jak na przykład szpaki, mazurki, sikory, pustułki, pleszki, a także jerzyki.
Obecnie budki lęgowe zlokalizowane są na Wyspie Bolko (w tym w Ogrodzie Zoologicznym), na terenie Spółdzielni Mieszkaniowych Dambonia, Zaodrze i Centrum, na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Koszyka, na ulicy Cmentarnej oraz na terenie niektórych placówek oświatowych . Łącznie na terenie miasta jest zamontowanych około 250 budek.
Od 2009 roku, realizowane jest zadanie pod nazwą: „Konserwacja i wymiana budek lęgowych na terenie miasta Opola”. Przeglądy i konserwacja budek są konieczne, aby zapewnić ich prawidłowe wykorzystanie i zasiedlanie przez ptaki. Prace zaczynają się w połowie października, czyli po okresie lęgowym ptaków. Zadanie to obejmuje m. in.: przegląd budek i ich zasiedlenia, konserwację, usunięcie starego gniazda oraz (jeśli jest taka konieczność) przeprowadzenie drobnych napraw. Wszystkie te czynności wykonywane są przez osobę posiadającą wiedzę i kwalifikacje w dziedzinie ornitologii, dzięki temu zadanie jest wykonane profesjonalnie.
Co roku również montuje się nowe budki w miejscach starych i spróchniałych, aby zachować ogólna liczbę miejsc lęgowych dla ptaków. Przegląd jaki został wykonany w roku 2019 wskazuje na to, że większość budek jest zasiedlona przez ptaki, ale zdarzają się również nietoperze lub inne gryzonie. Podczas prac wymieniono niektóre stare budki na nowe, aby mogły jak najdłużej służyć różnym gatunkom ptaków, które bytują w mieście. W roku bieżącym wymienionych zostało 29 sztuk budek.
Ponadto w roku 2017, w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego, zamontowanych zostało dodatkowych 400 budek dla jerzyków. Głównie na wysokich budynkach w mieście. Z uwagi na specyfikę gatunku budki te montowano w grupach po kilka sztuk. Nadmienić należy również, że od roku 2018 Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa zleca wykonanie przeglądu ww. budek. osobom posiadającym doświadczenie w zakresie ornitologii. Z prac przeprowadzonych wynika, że około 70% budek było zasiedlonych. Kilka budek wymagało drobnych napraw, ale ogólny ich stan jest dobry.