Kto z nas nie posiada w swoim domu rolet, plastikowych lub drewnianych żaluzji czy plisowanych zasłon? Wielu z nas poszukuje rozwiązań, które będą nowoczesne, a zarazem efektowne. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się drewniane okiennice wewnętrzne, które znane są również pod nazwą shuttersy. Shuttersy są niezwykle proste w swojej konstrukcji, lecz ta prostota wpływa na ich funkcjonalność i uniwersalność. Niezależnie od rodzaju naszych okien i stylistyki wnętrz, shuttersy idealnie wkomponują się w każde otoczenie. Co najważniejsze, są idealnym połączeniem wysokiej estetyki z praktycznością.
Jak działają shuttersy?
Popularne shuttersy są elementem wystroju wnętrz, który charakteryzuje się nieskomplikowaną budową. Są to nowoczesne okiennice przeznaczone do użytku wewnętrznego, które zrobione są z drewna wodoodpornego i niewrażliwego na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od posiadanych przez nas okien, shuttersy mogą składać się z jednego lub więcej paneli. Panel stanowi ramę, do której przytwierdzane są tzw. lamele, czyli proste konstrukcje z desek małych rozmiarów, które ułożone są pod kątem umożliwiającym wpadanie odpowiedniej ilości światła słonecznego do pomieszczenia. Ilość deseczek możemy wybierać w zależności od naszych potrzeb.
Jeżeli wiemy, że okno do którego chcemy zamontować drewniane shuttersy nie będzie często otwierane, warto zamówić okiennice z mniejszą ilością desek. Oprócz tego okiennice wewnętrzne występują w wersji z regulacją lameli lub bez. Kąt nachylenia lameli sterowany jest zazwyczaj za pomocą specjalnego, drewnianego kijka, który nie zaburza wysokiej estetyki okiennic.
Rodzaje shuttersów
Okiennice wewnętrzne mogą posiadać różne systemy ich otwierania. Na rynku dostępne są shuttersy składane, rozwierne lub przesuwane. Okiennice składane są niezwykle popularne dzięki ich efektownemu wyglądowi nawet wtedy, gdy pozostają złożone. Ponadto w momencie złożenia shuttersów powierzchnia okna w stu procentach pozostaje odsłonięta, dzięki czemu możemy cieszyć się dużą ilością światła słonecznego.
Klasyczne okiennice rozwierne są równie częstym wyborem jak okiennice składane. Są rozwiązaniem idealnym dla osób, które cenią sobie praktyczne i szybkie rozwiązania. Wielu producentów wprowadza do swojego asortymentu shuttersy dzielone, które posiadają okiennice z możliwością otworzenia skrzydeł na dwóch poziomach w jednej ramie.
Okiennice przesuwane są rekomendowane w przypadku okien o sporych rozmiarach, gdzie zastosowanie rozwiernych lub składanych shuttersów byłoby niepraktyczne. Szynowe shuttersy dodatkowo są bardzo stabilne i zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego.
Zastosowanie okiennic wewnętrznych
Z uwagi na wysoką jakość materiałów oraz ich estetykę, shuttersy posiadają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią element dekoracyjny przestrzeni mieszkalnej. Wybierając stylowe, drewniane okiennice wewnętrzne możemy cieszyć się pięknym i ponadczasowym wyglądem naszych okien, które jednocześnie będą wyposażone w doskonałą ochronę przed światłem naturalnym. Niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy bloku mieszkalnym, okiennice wewnętrzne to świetny wybór dla miłośników nowoczesnych aranżacji wnętrz.
Montaż okiennic wewnętrznych
Kupując osłony okienne takie jak shuttersy powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich montażu. W przypadku drewnianych okiennic wewnętrznych proces instalacji jest niezwykle szybki i łatwy. Ponadto okiennice możemy dopasować nawet do niekonwencjonalnych kształtów okien.