Trasa: Z Opola nad Jezioro Srebrne i do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

autor: Przemysław Supernak, SuperGlob

Trochę dłuższa, ale łatwa trasa dla miłośników lasów, w które obfitują okolice Opola. Doskonała zwłaszcza na cieplejsze dni, kiedy lepiej schować się w cieniu. Przebiega przez Lasy Stobrawsko-Turawskie, wpisane na krajową listę Obszarów Chronionego Krajobrazu. Spotkać w nich można wiele gatunków ptaków i zwierząt leśnych. W lecie warto wybrać się tu na jagody, a jesienią na grzyby. Celem wycieczki jest malowniczo położone w lesie Jezioro Srebrne, gdzie możemy skorzystać z kąpieli. Na tych, którzy skuszą się na dłuższy wariant trasy, czeka spora niespodzianka – piaszczyste wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.

Szczegółowa mapa trasy: https://drive.google.com/open?id=1B8RUhNOkx51ykREoVPoDgSE-nqTsNhzk&usp=sharing

Długość trasy: 44,4 / 63,2 km

Zaczynamy w centrum miasta, przy Placu Jana Pawła II. Niedawno odremontowany stał się jednym z ulubionych skwerów Opolan. Po rowerowej wycieczce warto odwiedzić znajdujący się przy nim Teatr im. Jana Kochanowskiego i Galerię Sztuki Współczesnej w tym samym budynku.
Ruszamy w kierunku wschodnim ul. Ozimską. Po przejechaniu pierwszego skrzyżowania ze światłami, przy skwerze porośniętym platanami wjeżdżamy na nowo wybudowaną ścieżkę rowerową, która prowadzi aż do granic miasta. Na jej początku mijamy po prawej stronie zabytkowy Kościół św. Piotr i Pawła z charakterystyczną wieżą.

Opole, wieża Kościoła św. Piotra i Pawła

Kilometr dalej mijamy centrum handlowe Galeria Ozimska. Następny fragment trasy to chyba najładniejsza ścieżka rowerowa w Opolu. Z obydwu stron porośnięta drzewami i kwitnącymi krzewami przebiega obok zacisznej dzielnicy domków jednorodzinnych.

Opole, droga rowerowa przy ul. Ozimskiej

Kiedy miniemy stację benzynową po naszej prawej stronie, na dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w Aleję Witosa, prowadzącą do nowych, dynamicznie rozrastających się dzielnic mieszkalnych Opola. Mijamy Uniwersytecki Szpital Kliniczny, potem przejeżdżamy prosto przez rondo i kilkaset metrów dalej skręcamy w prawo, w wąską ul. Zapłocie. Przejeżdżamy obok centrum handlowego Turawa Park i dojeżdżamy do obwodnicy miasta zasłoniętej ekranami dźwiękochłonnymi. Jedziemy wzdłuż niej kilkaset metrów, przejeżdżamy przejazdem pod obwodnicą i tuż za nim skręcamy w lewo. Kawałek dalej skręcamy w pierwszą drogę w prawo, przejeżdżamy przez mostek i wjeżdżamy do lasu, by po 500 m skręcić w lewo. Po kolejnych 500 m skręcamy w prawo i od tej pory jedziemy cały czas prosto, aż wyjedziemy z lasu i zobaczymy zabudowania najbliższej wioski – Zawady. Po drodze mijamy miejsce odpoczynku żurawi, nad niewielką sadzawką w głębi lasu, przy którym stoją ławeczki, na których możemy odpocząć.

Droga leśna pomiędzy Opolem a Zawadą

Do Zawady wjeżdżamy pośród łąk z pastwiskami dla krów i koni z pobliskiej stadniny. Tuż przed samą wioską, na rozwidleniu, skręcamy łagodnie w prawo, w ul. Orzechową i jedziemy nią do końca. Dalej skręcamy w lewo w ul. Zieloną, przejeżdżamy przez most nad Chrząstawą i tuż za nim skręcamy ostro w prawo. Dalej jedziemy cały czas ul. Wodociągową wyjeżdżamy z wioski do lasu.

Zawada, Chrząstawa

Za Zawadą leśna droga biegnie cały czas prosto aż do zachodniego brzegu Jeziora Turawskiego Dużego. Wyjeżdżamy z lasu, mając przed oczami wał okalający jezioro. Skręcamy w prawo i zaraz potem zjeżdżamy z asfaltowej drogi w lewo i zataczając pętlę wjeżdżamy na wał. Mijamy fragment lasu i tuż za nim otwiera się piękny widok na jezioro. Już na początku przejeżdżamy obok porośniętych trzciną siedlisk ptaków wodnych. Można tu spotkać łabędzie, kaczki i perkozy. Kawałek dalej, kamienny brzeg jeziora upodobali sobie wędkarze i mewy polujące na ich zdobycze.

Jezioro Turawskie Duże

Droga wałem Jeziora Turawskiego Dużego to najładniejszy widokowo fragment trasy. Po prawej stronie rozciąga się rozległa tafla jeziora, zaś po lewej łąki, pola, a później zabudowania Kotorza Wielkiego. Jezioro powstawało w latach 1933-1939 jako sztuczny zalew na rzece Małej Panwi. Oprócz regulacji poziomu wody na Odrze, miało od samego początku pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Pełni je do dziś. Wokół niego znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, kempingów oraz przystani żeglarskich.

Wał wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Turawskiego Dużego

Kościół w Kotorzu Wielkim

Wałem jeziora jedziemy prawie do tamy na Małej Panwi. Kiedy tylko w dole, po lewej stronie zobaczymy żółty mostek na rowie melioracyjnym, zjeżdżamy z wału i przejeżdżamy przez mostek. Jedziemy dalej prosto asfaltową ul. Ogrodową, którą wjeżdżamy do centrum Turawy. Warto zobaczyć tu zabytkowy, renesansowy pałac, w którym mieści się obecnie Dom Dziecka. Ulica Ogrodowa dociera do skrzyżowania z główną drogą przez wioskę (ul. Opolska), gdzie skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez most na Małej Panwi i dalej jedziemy prosto, zjeżdżając z drogi głównej. Asfaltową szosą jedziemy ok. 2 km i za skrzyżowaniem z drogą do Osowca przy parkingu leśnym skręcamy w prawo nad Jezioro Srebrne.

Niewielkie Jezioro Srebrne to jedno z czterech Jezior Turawskich i ulubione kąpielisko mieszkańców okolicznych wiosek. Znajdują się tu piaszczyste plaże, bar, wypożyczalnia rowerów wodnych, pole namiotowe i miejsca kempingowe. Po drugiej stronie drogi znajduje się malownicze łowisko Kacze Doły z pomostami dla wędkarzy i stanowiskami do grillowania.

Jezioro Srebrne

Z jeziora wracamy z powrotem asfaltową szosą do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo w kierunku Osowca. Rzadko uczęszczana droga biegnie lasem w lecie pełnym jagód. Dwa kilometry od skrzyżowania przejeżdżamy przez otoczoną lasem wioskę Trzęsina. Jedziemy najpierw ul. Srebrną, a potem na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w ul. Dworcową, którą dojeżdżamy do Osowca. Tutaj możemy wydłużyć swoją trasę jadąc w kierunku Łubnian i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Opis trasy poniżej.

W Osowcu, ul. Dworcowa biegnie wzdłuż Kanału Fabrycznego dawnej huty, a potem skręca w prawo i przechodzi w ul. Leśną, która kawałek dalej zakręca w lewo i dochodzi do głównej ul. Oleskiej. Skręcamy w lewo i jedziemy cały czas główną drogą, która dalej zmienia nazwę na ul. Opolską. Przejeżdżamy przez most na Małej Panwi i wjeżdżamy do wioski Węgry. Ulica Opolska zakręca najpierw w lewo, potem w prawo. Jedziemy nią tak długo, aż po prawej stronie zobaczymy ul. Kolanowicką, w którą skręcamy. Wyjeżdżamy z wioski, przejeżdżamy prosto przez ruchliwe skrzyżowanie z Drogą Krajową nr 45 i wjeżdżamy do Kolanowic. Skręcamy w pierwszą w lewo ul. Szkolną i dojeżdżamy do zabytkowego, drewnianego Kościoła św. Barbary. Na przełomie XIV i XV wieku stał on w Opolu. Został mocno zniszczony podczas wojny 30-letniej, a potem odbudowany. Na początku XIX wieku przeniesiono go do Kolanowic.

Kolanowice, Mała Panew

Kolanowice, Kościół św. Barbary

Za kościołem kończy się asfalt i zaczyna polna droga. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo i wjeżdżamy w leśny zagajnik. Na pierwszym skrzyżowaniu leśnych dróg jedziemy prosto, na drugim w lewo, na kolejnym w prawo, w szerszą drogę leśną, aż dotrzemy do polany przez którą w oddali widać DK 45 i stację benzynową. Tu na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy do Zawady ul. Kolanowską. Przejeżdżamy prosto przez pierwsze skrzyżowanie, a na drugim skręcamy w prawo. Docieramy do ul. Luboszyckiej, skręcamy w lewo i mijając po drodze kościół, docieramy do DK 45. Tu skręcamy w lewo i od razu w prawo, w ul. Wodociągową. Dojeżdżamy nią do mostku na Chrząstawie, którym jechaliśmy na początku naszej trasy. Od tej pory jedziemy tą samą trasą co na początku wycieczki.

Najpierw krótki odcinek ul. Zieloną, potem skręcamy w prawo w ul. Orzechową, która po kilkuset metrach łączy się z polną drogą biegnącą z prawej strony. Jedziemy cały czas prosto aż dojedziemy do lasu. Jedziemy prosto przez las, kiedy droga dotrze do prostopadłej drogi leśnej, skręcamy w lewo i jedziemy do końca, aż skończy się las. Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do asfaltowej drogi wzdłuż obwodnicy Opola. Skręcamy w lewo, dojeżdżamy do przyjazdu pod obwodnicą, przejeżdżamy nim i skręcamy w prawo, w kierunku centrum handlowego Turawa Park. Ulicą Zapłocie dojeżdżamy do Al. Witosa, skręcamy w nią w lewo i jedziemy do końca. Skręcamy w prawo, w ul. Ozimską i dojeżdżamy do centrum miasta, kończąc naszą wycieczkę.

Z Osowca do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

Dłuższy wariant trasy, dzięki któremu odkryjemy niezwykłe wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. To najmłodszy i największy park krajobrazowy na Opolszczyźnie. Rozciąga się na terenie 12 gmin i zdecydowaną większość jego obszaru stanowią lasy.

Dojeżdżając w Osowcu ul. Leśną do ul. Oleskiej, skręcamy w prawo i zaraz w lewo, w ul. Cmentarną. Tuż przed cmentarzem, który poznamy po niewielkiej kapliczce, na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu. Kilkaset metrów dalej przecinamy ruchliwą Drogę Krajową nr 45. Po 2 kilometrach docieramy do wioski Łubniany. Wjeżdżamy ul. Brzozową, mijamy kościół po lewej stronie i skręcamy w prawo w główną ul. Opolską. Jedziemy cały czas prosto, aż skończą się Łubniany i zacznie się Dąbrówka Łubniańska. Tutaj droga główna skręca w prawo, a my jedziemy prosto ul. Leśną. Sto metrów przed lasem skręcamy w prawo w ul. Szkolną, która kawałek dalej rozdziela się na dwie drogi. My skręcamy w lewo i jedziemy polną drogą wzdłuż granicy lasu. Po ok. 1,5 km docieramy do malowniczo położonej osady leśnej Kosowiec. To zaledwie kilkanaście domów położonych na polanie w środku lasu. Przejeżdżamy przez całą osadę i na jej końcu skręcamy ostro w prawo. Jedziemy prosto następne 1,5 km, aż dotrzemy do skrzyżowania z drogą przeciwpożarową nr 44. Skręcamy w lewo, mijamy mały staw oznaczony jako „punkt czerpania wody” i 50 m dalej skręcamy w prawo, dojeżdżając do pierwszej wydmy na naszej trasie. Wydma to w rzeczywistości piaskownia, Warto pośpieszyć się, by ją zobaczyć, bo piasku ubywa z roku na rok. W dni robocze, wstęp może być wzbroniony.

 

Staw w pobliżu wydmy w Kosowcu

Wydma w Kosowcu

Do Kosowca wracamy tą samą trasą. Kiedy zacznie się osada jedziemy dalej prosto asfaltową drogą. Na kolejnych dwóch skrzyżowaniach skręcamy w lewo. Gdy dotrzemy do parkingu leśnego, skręcamy w prawo w drogę leśną oznaczoną tabliczką „Studzionka” i dojeżdżamy do kolejnej wydmy. Wydma w Studzionce jest o wiele mniejsza od poprzedniej, lecz nie pozyskuje się tu piachu, więc od lat pozostaje w stanie nienaruszonym.
Wracamy do parkingu leśnego, przed którym skręcamy w prawo i wyjeżdżamy z lasu, wracając do Dąbrówki Łubniańskiej. Jedziemy cały czas prosto przez całe Łubniany, aż zobaczymy drogowskaz w lewo, do Kolanowic. Skręcamy zgodnie z nim i po 3 kilometrach docieramy do wioski. Kiedy przejedziemy most na Małej Panwi, a nasza droga dotrze do poprzecznej ul. Powstańców Śląskich, skręcamy w lewo, by 100 m dalej skręcić w prawo w ul. Szkolną, którą dojedziemy do Kościoła św. Barbary. Dalej jedziemy zgodnie z trasą główną naszej wycieczki.