Zapraszamy na rodzinny weekend w Opolu!
To miasto, które warto odwiedzić i poznać. Niezależnie od pory roku zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. W Opolu każdy poczuje swój rytm.
Prezentujemy 10 najważniejszych atrakcji, które warto zobaczyć.
1. WIEŻA PIASTOWSKA
To jeden z najlepszych punktów widokowych miasta i najbardziej znanych zabytków Opola. Ale też jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Wieża powstała około 1300 r., ma 35 m wysokości, a ze szpicą około 42 m. Dziś to jedyna pozostałość po nieistniejącym już zamku piastowskim. To jej zarys widać znad słynnego opolskiego amfiteatru w czasie telewizyjnych transmisji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Zwiedzaniu Wieży Piastowskiej towarzyszy obszerna prezentacja multimedialna.
2. MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI I AMFITEATR TYSIĄCLECIA
Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy słynnych opolskich festiwali znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, które można wirtualnie przymierzyć. Siedziba muzeum znajduje się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu, w którym od 1963 r. odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (KFPP) – jeden z najstarszych europejskich festiwali i najsłynniejsza w Polsce impreza muzyki rozrywkowej. To dzięki niemu Opole zyskało miano Stolicy Polskiej Piosenki. Ta wyjątkowa scena wykreowała dziesiątki artystów i setki przebojów.
3. ZOO OPOLE
Wycieczka do opolskiego ZOO to fauna i flora całego świata w pigułce. Wędrując uroczymi ścieżkami, można spotkać dostojne żyrafy, słodkie pandy rude, zwinne pumy, eleganckie zebry, sympatyczne mrówkojady i wiele gatunków małp i małpiatek. Jest tu również basen z uchatkami kalifornijskimi i wybieg dla egzotycznych goryli! ZOO posiada 1,5 tysiąca lokatorów z 290 gatunków zwierząt. Najnowsza inwestycja to Kraina Bioróżnorodności – egzotyczna szklarnia wraz z wolierą dla ptaków. W klimacie ciepłych krajów, gdzie temperatura jest ustawiona w zależności od pory roku i ilości światła, można się poczuć jak w tropikach.
4. RYNEK W OPOLU I KAZIMIERZ I OPOLSKI
Kameralny, otoczony stylowymi, pięknie odnowionymi kamieniczkami opolski Rynek to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Mimo niszczycielskich wichrów historii zachował on swój średniowieczny kształt. Klimat tworzą tu pastelowe odcienie elewacji i subtelne zdobienia zabytkowych budynków, w których mieszczą się m.in. liczne butiki, restauracje i kawiarenki. Sercem tego miejsca jest Ratusz we włoskim stylu – nieco mniejsza kopia ratusza florenckiego – pałacu Vecchio. Opolski Rynek wzbogaca również wspaniały, wykonany z brązu pomnik Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola, który siedząc na swym rumaku, dumnie spogląda na miasto.
5. OPOLSKA WENECJA
Rozciągnięta nad pięknym kanałem Młynówka dzielącym ścisłe centrum miasta od cichej, willowej dzielnicy miasta – wyspy Pasieki, to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Opolu. Młynówka to stare koryto Odry, które swoją nazwę wzięło od stojących przy niej przed laty młynów. Opolska Wenecja najpiękniej prezentuje się wieczorem, kiedy zanurzone w wodzie kamieniczki, oświetlone kolorowym światłem, odbijają się w jej wodach.
6. MUZEUM WSI OPOLSKIEJ
Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym zadrzewionym i zielonym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków chatami, do których każdy może wejść. Poza domami znajdują się tu zabytkowe drewniane budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma, a nawet kuźnia i dwa piękne wiatraki. Opolski skansen to miejsce, w którym niemal przez cały rok można odetchnąć od zgiełku miasta.
7. ZAMEK GÓRNY
Zamek Górny znajdował się w obrębie murów obronnych średniowiecznego Opola i był usytuowany nieopodal Bramy Gosławickiej. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu na najwyższym punkcie w mieście, którym była Górka. Ta jedna z najbardziej tajemniczych budowli Opola powstała w latach 1382 – 1387 za sprawą księcia Władysława II Opolczyka. Jedyną pozostałością Zamku Górnego jest dziś gotycka wieża zamkowa. Wjazd do niej prowadził po moście nad ciągnącą się u stóp wieży fosą. Wieża obecnie jest częściowo wtopiona w kompleks budynków szkolnych (aktualnie mieści się tu Zespół Szkół Mechanicznych). Zamek Górny po remoncie i rewitalizacji udostępniono zwiedzającym w listopadzie 2018 roku.
8. WZGÓRZE UNIWERSYTECKIE
Wzgórze Uniwersyteckie jest najwyższym wzniesieniem w obrębie starego miasta (165 m n.p.m.). Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama Opola. Znajduje się tu gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, patrona miasta. Po roku 1996 przyjęto nazwę Wzgórza Uniwersyteckiego, ponieważ ulokowano tu główne budynki Uniwersytetu Opolskiego – Collegium Maius i Collegium Minus. We wschodniej części wzgórza znajduje się Skwer Artystów, na którym usytuowano rzeźby polskich artystów, których twórczość związana była z Opolem oraz Festiwalem Polskiej Piosenki. Spotkamy tam Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, Marka Grechutę, Kabaret Starszych Panów oraz Jerzego Grotowskiego.
9. STAW ZAMKOWY Z GRAJĄCĄ FONTANNĄ
Stawek jest pozostałością po dawnej fosie otaczającej zamek piastowski. Kiedyś latem pływały po nim łódki, a zimą zamieniał się w lodowisko. Obok stawu w 1909 r. Towarzystwo Łyżwiarskie zbudowało Domek Lodowy, w którym umieszczono schronisko PTTK, a dzisiaj znajduje się tam restauracja. W 2013 r. uruchomiona została multimedialna fontanna muzyczna. Podczas pokazów z dysz fontanny w rytm wielkich przebojów polskiej piosenki wytryskują podświetlone kolorami słupy wody. Pokazy odbywają się od początku maja do końca października.
10. KAMIENICA CZYNSZOWA
W kamienicy prezentowane są wnętrza mieszczańskie z lat 1890 – 1945 tak, aby kolejne pokolenia mogły zobaczyć, jak kiedyś mieszkał przeciętny obywatel Opola. Wyjątkowość tego miejsca, które stanowi relikt budownictwa, polega na zachowaniu rozwiązań jakie wprowadził projektant tego domu około 1890 r. W kamienicy zaprezentowano pięć mieszkań: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965 (w tym jedno powojenne z lat 1945-1965). Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi oraz przedmioty ówczesnego gospodarstwa domowego.
Poniżej do pobrania ulotka w trzech wersjach językowych.