Od wielu lat tak intymny moment w życiu kobiet jak poród należał wyłącznie do kobiety. Nikt nie rozważał nawet możliwości, aby w porodzie uczestniczyli przyszli ojcowie. Przemawiało za tym kilka aspektów, wśród nich także częste obawy kobiet przed obecnością ich partnerów w chwili, gdy będą w wyjątkowo trudnym i ciężkim momencie swego życia.

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coraz więcej par nie potrafi sobie nawet wyobrazić, że przyszły ojciec nie trzyma swej partnerki za rękę w trakcie tej wyjątkowej chwili. Nadal jednak zarówno kobiety jak i mężczyźni przeżywają wiele rozterek i lęków związanych z porodem rodzinnym. Czy zatem taki poród wpływa na relacje w związku?

Kobiece obawy

Większość kobiet pragnie, aby ich mężczyzna aktywnie uczestniczył w porodzie. Strach związany z tą wyjątkową, ale najczęściej pełną wysiłku i bólu chwilą powoduje, że oczekują wsparcia i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa ze strony swojego mężczyzny. Dodatkowo zdają sobie sprawę, jak ważna jest obecność ojca przy narodzinach jego dziecka. Możliwość zobaczenia, wzięcia na ręce nowo narodzonego maluszka to absolutnie niezapomniana chwila. Przyszłe mamy niestety niejednokrotnie pełne są obaw o późniejsze relacje damsko-męskie po porodzie rodzinnym.

Mężczyzna oglądający ją w tak ciężkim fizycznie momencie, gdy ból i niesamowity wysiłek sprawia, że wygląda nie najlepiej, jest obolała, przestraszona, zakrwawiona to niezbyt pociągająca perspektywa. Wiele obaw budzi też możliwość dostrzeżenia przez partnera miejsc intymnych partnerki, które podczas porodu i zaraz po nim wyglądają szczególnie niekorzystnie. Każda kobieta chciałaby wyglądać w oczach swego mężczyzny zawsze pięknie i atrakcyjnie, dlatego obawiają się, że po rodzinnym porodzie ich partner nie będzie już patrzył na nie tak, jak wcześniej.

Męskim okiem

Obawy mężczyzn najczęściej pojawiają się dopiero z pierwszym skurczem porodowym. Związane są jednak zazwyczaj z czymś innym. Przede wszystkim z brakiem możliwości udzielenia realnej pomocy swojej partnerce, bezsilnością w chwili, gdy ona cierpi. Mężczyźni często myślą też z lękiem o pierwszych chwilach swego dziecka, gdy to oni będą mieli za zadanie przeciąć pępowinę, a potem wziąć noworodka na ręce. Rzadziej martwią ich relacje damsko-męskie, być może dlatego, że fizjologia porodu nie jest im aż tak bliska.

Nieuniknione zmiany

Relacje damsko-męskie czasem rzeczywiście zmieniają się po porodzie. Wbrew wielu obawom, okazuje się, że zazwyczaj partnerzy po porodzie rodzinnym stają się sobie jeszcze bliżsi! Tłumaczyć to można nie tylko wyjątkowością chwili, gdy na świecie pojawia się ich wspólne dziecko.

Wpływają na to również niezwykle silne, często wręcz traumatyczne przeżycia towarzyszące trudom porodu. Mężczyzna docenia swoją partnerkę, a ona jest mu wdzięczna za nieocenione wsparcie.

Poród rodzinny staje się powoli standardem. To cenne przeżycie, które może scementować nie tylko związek, ale i całą rodzinę!

Informacje dodatkowe

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji o uwodzeniu, wejdź na stronę https://www.uwodzenie.org/5-rad-podrywac-dziewczyne-bedac-brzydkim-ja/ i zobacz więcej

Czy poród rodzinny wpływa na relacje damsko-męskie?