Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej należy systematycznie szczotkować zęby. O rezultatach decyduje nie tylko regularność pielęgnacji, ale też stosowana technika i dedykowane temu akcesoria. Odpowiedni sposób szczotkowania zębów oraz częstotliwość zabiegów pozwala ograniczyć ryzyko powstania chorób jamy ustnej i rozwoju próchnicy.
Najważniejsza jest świadomość, że dbamy o zęby nie tylko dla urody, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Zły stan uzębienia może być przyczyną groźnych schorzeń oraz żmudnego i kosztownego leczenia. Niestety kondycja zębów Polaków pozostawia wiele do życzenia, a wszystkiemu winna jest niewłaściwa profilaktyka lub jej całkowity brak. A jak wiadomo, profilaktyka w medycynie to najtańszy i najbardziej skuteczny sposób na zachowanie ładnego i przede wszystkim zdrowego uśmiechu. Sprawdź, czy właściwie dbasz o swoje zęby.
Co stosować do higieny jamy ustnej?
Podstawa to pasta do zębów i szczoteczka, ale nie byle jaka – musi być dobrana adekwatnie do stanu dziąseł oraz uzębienia. Do domowej pielęgnacji przyda się też płyn do płukania jamy ustnej, który pozwoli wyeliminować choćby nieprzyjemny zapach z ust oraz nić dentystyczna, dzięki której pozbędziemy się zalegających w przestrzeniach międzyzębowych resztek jedzenia.
Po pierwsze – szczoteczka do zębów
Wydawać by się mogło, że zakup szczoteczki to prosta sprawa, ale nic bardziej mylnego. Na sklepowych półkach znaleźć możemy szczoteczki o różnych rodzajach włosia: miękkim, średnim i twardym. Najlepsza będzie szczoteczka z włóknem o średniej twardości, jako że szczoteczki miękkie dedykowane są osobom z nadwrażliwością, stanem zapalnym dziąseł oraz po zabiegach chirurgicznych, a twarde nadają się do czyszczenia protez i aparatów ortodontycznych. Warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej, która jest wydajniejsza i dokładniejsza.
Po drugie – nić dentystyczna
Uzupełnieniem mycia zębów jest czyszczenie przy pomocy nici dentystycznej. Dzięki niej można oczyścić przestrzenie międzyzębowe i dotrzeć do dalekich krańców jamy ustnej. Nić dentystyczną najlepiej stosować tuż przed umyciem zębów szczoteczką. Należy pamiętać, by każde miejsce czyścić nieużywaną wcześniej częścią nici, w ten sposób nie rozniesiemy po jamie ustnej bakterii. Dodatkowo przy czyszczeniu trzeba być bardzo uważnym, żeby nie uszkodzić szkliwa ani nie podrażnić dziąseł.
Po trzecie – płyn do płukania jamy ustnej
Idealnym dopełnieniem czyszczenia będzie użycie płynu do płukania jamy ustnej, dzięki któremu pozbędziemy się bakterii uniemożliwiając tym samym tworzenie się płytki nazębnej, a przy tym odświeżymy oddech. Musi być on dobrany w taki sposób, aby nie powodował podrażnień, dlatego nie powinien mieć w swoim składzie alkoholu.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
Zasada jest taka, że zęby myje się co najmniej 2 razy dziennie, przez minimum 2 minuty. Dentyści jednak radzą, by szczotkowanie odbywało się tak długo, aż uznamy, że zęby są czyste. Podczas czyszczenia wykonujemy ruchy wymiatające – czyszcząc dolne zęby od dołu, a górne od góry. Można też stosować ruchy pionowe i poziome. Nie można tego robić ani zbyt szybko, ani zbyt mocno, bo nieprawidłowe szczotkowanie może skutkować uszkodzeniem szkliwa, krwawieniem z dziąseł lub odsłonięciem szyjek zębowych.
Wizyty kontrolne u dentysty i usuwanie kamienia nazębnego
Domowa pielęgnacja nie wystarczy, aby utrzymać uzębienie w dobrej kondycji. Oprócz tego trzeba przynajmniej raz na pół roku odwiedzić dentystę. Lekarz stomatolog sprawdzi stan naszego uzębienia i jeśli zajdziesz taka potrzeba, zastosuje leczenie. Błędem jest umawianie się na wizytę dopiero wtedy, gdy boli nas ząb. Ponadto z pomocy dentysty można korzystać także wtedy, gdy chcemy wykonać zabieg profilaktyczno-leczniczy polegający na usunięciu kamienia nazębnego, osadu czy przebarwień nazębnych.
Z kompleksowej opieki dentystycznej możesz skorzystać m.in. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej StomArt w Opolu. Szczegóły wykonywanych tam usług znajdziesz pod adresem
http://stomart.opole.pl
.