głosowanie ankieta wniosek wybory urna
Uprzejmie informujemy, że wnioski o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego oraz do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych od 1 styczni [...]
Zapraszamy do zapoznania się z godzinami otwarcia Izby Pamięci Solidarności (ul. Damrota 1, IV piętro) w styczniu 2020 roku. Szczegółowa rozpiska na z [...]
Odbiór choinek z nieruchomości zamieszkałych w Opolu
Informujemy, że w miesiącu styczniu i lutym będzie przeprowadzany odbiór naturalnych choinek z okresu Świąt Bożego Narodzenia z nieruchomości zamieszk [...]

Po świąteczno-noworocznej przerwie wznawiamy cykl sobotnich warsztatów...

 • Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach, poszukują Piotra Kosendowskiego. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami z Komisariatu II Policji w Opolu pod numerem 77 422 26 25 lub z najbliższą jednostką na terenie całego kraju pod numerem alarmowym 112.

 • ludzie, szczęśliwy, osoba
  STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA OPOLA na podstawie § 4 ust. 2 Regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów uczelni z Opola wykazujących się znaczącym [...]
  Od 1 stycznia 2020 r. ulega zmianie numer telefonu oraz adres e-mail, pod którym będzie można zamawiać usługę transportu specjalistycznego dla osób ni [...]
  Plan dyżurów radnych w styczniu 2020 r.: Dyżury telefoniczne:   Elżbieta Bień (radna wybrana z listy KW Platforma Obywatelska) dyżuruje [...]
  Obowiązek składania oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w 2017 roku
  Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2277 [...]
  Uwaga !!! Ważna zmiana dotycząca składania wniosków o dofinansowanie w 2020 roku na: TURNUS REHABILITACYJNY PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI [...]
  1. Na podstawie Uchwały nr XIV/234/19 Rady Miasta Opola z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie połączenia dzielnic Gosławice i Malinka oraz nadania nazwy i [...]
  sport, piłka nożna
 • Za nami długi świąteczny weekend. Od wtorku do niedzieli na drogach naszego województwa doszło do 8 wypadków, gdzie zginęły 2 osoby oraz 7 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 38 nietrzeźwych kierujących. Niestety, nadmierna prędkość oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to wciąż najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.

 • Pierwszy z mężczyzn podejrzanych o włamania wpadł na gorącym uczynku. Policjantów zaalarmował zaniepokojony hałasem mieszkaniec. Resztą zajęli się funkcjonariusze z Ozimka. 27-latek został zatrzymany w jednej z piwnic niemal z łomem w ręku, drugi z mężczyzn został namierzony już następnego dna. Okazało się, że tej nocy ich łupem padło łącznie 6 piwnic - mundurowi odzyskali już większą część skradzionego mienia.

 • Policjanci poszukują zaginionego Krzysztofa Paczkowskiego zamieszkałego w miejscowości Antoniów w powiecie opolskim. Mężczyzna ostatni raz widziany był 21 grudnia 2019 roku około godz. 13.00 w miejscu zamieszkania. Zaginiony do chwili obecnej nie powrócił oraz nie nawiązał kontaktu z rodziną. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Krzysztofa Paczkowskiego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Ozimku pod nr tel. 77 402 67 40 lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 • Obrady XXI sesji Rady Miasta Opola odbędą się w dniu 30 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w sali 312 im. Karola Musioła w opolskim ratuszu. Transmisja z [...]

  gabinet stomatologiczny stosujący leczenie kanałowe

  Leczenie endodontyczne, inaczej zwane leczeniem kanałowym, przeprowadza się wtedy, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi bądź martwicy. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest długo nieleczona próchnica, ale też pęknięcie, złamanie czy też znaczne starcie zęba. Niebezpieczne jest również wielokrotne wykonywanie zabiegów na jednym zębie ostrzega lekarz stomatolog z gabinetu Mikrostomart w Opolu. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej, na czym polega leczenie kanałowe zęba?

  Jakie są objawy zakażenia lub zapalenia miazgi?

  Do najczęstszych objawów zakażenia lub zapalenia miazgi, które są podstawą do leczenia kanałowego, należą:
  • nagły i ostry ból zęba, który może utrzymywać się nawet do kilku godzin,
  • ból przy nagryzaniu,
  • ciemna barwa zęba,
  • spuchnięcie dziąseł wokół zęba,
  • wrażliwość zęba na ciepło i zimno.

  Martwica zęba nie zawsze daje o sobie znać. Czasami przebiega bezobjawowo, wówczas wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym można będzie zaobserwować ewentualne niepokojące zmiany.

  Na czym polega leczenie kanałowe?

  Endodoncja obywa się w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesne i przebiega w następujących etapach.

  1. Diagnostyka RTG - podstawą leczenie kanałowego jest wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu lekarz będzie mógł określa stopień trudności leczenia.
  2. Przygotowanie zęba – najczęściej konieczne jest oczyszczenie zęba z całkowitej próchnicy, a także odbudowa wszystkich brakujących ścian zęba.
  3. Opracowanie kanałów – przy użyciu mikroskopu odkaża się kanały korzeniowe, poprzez usunięcie martwej tkanki i bakterii z wnętrza zęba. Nowoczesne metody leczenia pozwalają na duże powiększenie pola zabiegowego, dzięki czemu leczenie jest dokładniejsze, a to zmniejsza ryzyko niepowodzenia.
  4. Wypełnienie kanałów - oczyszczone kanały zębowe lekarz szczelnie wypełnia specjalnym materiałem, zapobiegającym ponownym zakażeniom. Jeśli wystąpił silny stan zapalny to kanał jest wypełniany lekarstwem i leczenie kontynuowane jest na kolejnej wizycie. Po ostateczny wypełnieniu kanałów wskazane jest wykonanie kolejnego prześwietlenia RTG, w celu upewnienia się, czy leczenie zostało precyzyjnie przeprowadzone.
  5. Odbudowa ostateczna zęba – etapem końcowym jest odbudowa zęba. Według badań, za niepowodzenie leczenia kanałowego aż w 60% przypadków odpowiada niewłaściwe wykonanie odbudowy zęba. Dlatego lekarz powinien tak go odbywać, aby przywrócić mu pierwotną wytrzymałość. W tym celu stosuje się różne rozwiązania laboratoryjne, takie jak korony, wkłady czy nakłady.

  Co się stanie w przypadku niepoddania się leczeniu martwego zęba?

  Martwy ząb jest siedliskiem bardzo agresywnych bakterii, które z czasem przedostają się do kości otaczającej ząb i powodują jej niszczenie. Zmiany w kości mogą być bardzo niebezpieczne i grozić nawet złamaniem żuchwy. Poza tym w każdym momencie stan zapalny może się zaostrzyć i wywołać bardzo silnym bólem. Taki ząb staje się wówczas bolesny nawet przy dotykaniu językiem. Co więcej, wokół tego zęba może rozwinąć się obrzęk ropny, któremu może towarzyszyć duże opuchnięcie twarzy.

  gabinet stomatologiczny Mikrostomart w Opolu

  Pożyczki pod zastaw nieruchomości są oferowane przez różne instytucje finansowe, nie tylko przez banki. To daje klientowi możliwość weryfikacji najlepszej oferty dla siebie i tym samym otrzymania znacznie większej sumy pożyczki. Jest ona nawet kilkanaście razy wyższa niż kredyt gotówkowy, ponieważ stanowi nawet 80 procent wartości nieruchomości. Oznacza to, iż można uzyskać w krótkim czasie 500 tysięcy złotych, czy nawet 2 miliony złotych.

  Zależy to od stanu nieruchomości, lokalizacji, terminu ukończenia budowy, a nawet tego, czy nieruchomość jest nowa czy wcześniej użytkowana. Można starać się także o pożyczkę posiadając nieruchomości do remontu, w złym stanie technicznym, czy choćby w postaci działek budowlanych. Jedynym ograniczeniem jest brak zadłużeń na nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Pożyczkę można wziąć na zupełnie inny cel niż hipoteczny, dlatego jest to tak ciekawa opcja. Daje ogromne możliwości osobom, które nagle potrzebują sporej gotówki by spłacić inne zobowiązania, lub też banki odmówiły kredytu na nowy biznes. Aby mieć decyzję kredytową, należy najpierw złożyć odpowiednie wnioski, dołączyć dokumentację o nieruchomości, w tym wycenę i akt notarialny, a także osobiste oświadczenia majątkowe. W większości przypadków opinia banku jest pozytywna i w ciągu kilku kolejnych dni otrzymuje się pieniądze na konto, po podpisaniu umowy. Są w niej zawarte zasady spłaty pożyczki, ilość i wysokość rat, termin spłat, a także ewentualne konsekwencje.

  Bezpieczeństwo pożyczki pod zastaw nieruchomości

  Pożyczka pod zastaw nieruchomości to odpowiedzialna decyzja, ponieważ zabezpieczeniem jest nieruchomość klienta instytucji finansowej. Natomiast cała procedura podlega pod Kodeks Cywilny, dlatego już sam ten fakt powoduje poczucie bezpieczeństwa. Poza tym klient musi tak wynegocjować warunki umowy, aby były one dla niego optymalne i dawały możliwość realnej spłaty pożyczki. Oprocentowanie jest bardzo niskie, może wynosić nawet 5 procent, a w najlepszej opcji spłata może wynieść do 10 lat. Zazwyczaj pożyczka jest wypłacana w polskiej walucie, dzięki czemu klient ma stałe koszty spłaty, bez wahań kursowych. Nieruchomość to zabezpieczenie, które bierze się w ostateczności, kiedy inne formy upomnień i ponagleń do spłaty nie działają. Klient ma ogromne możliwości negocjacji warunków z bankiem, może rozłożyć spłatę na jeszcze mniejsze raty, będąc w trudnej sytuacji materialnej. To również zachęta, aby pomyśleć o pożyczce pod zastaw nieruchomości. Natomiast jeśli klient nie płaci wcale, wtedy bank ma prawo sprzedać nieruchomość i uzyskane pieniądze wziąć na poczet spłaty. Zanim to się wydarzy, bank daje klientowi możliwość sprzedaży nieruchomości po najbardziej atrakcyjnej cenie, dając mu odpowiednią ilość czasu. To również jest korzystne dla klienta, ponieważ może uzyskać taką sumę, jaka mu jest faktycznie potrzebna. Te wszystkie aspekty powodują, że pożyczka tego typu jest o wiele bardziej bezpieczna niż kredyt hipoteczny.

  Czy pożyczka pod zastaw nieruchomości jest bezpieczna?

  Nowe druki zapotrzebowań na pojemniki na odpady komunalne
  Z dniem 01.01.2020 r. w Opolu wprowadzony zostanie pojemnik w kolorze niebieskim, przeznaczony na odpady z papieru takie jak : karton i tekturę [...]
  <a href=Opole na weekend" srcset="https://www.opole.pl/wp-content/uploads/2019/12/opole-na-weekend-312x110.jpg 312w, https://www.opole.pl/wp-content/uploads/2019/12/opole-na-weekend-221x79.jpg 221w, https://www.opole.pl/wp-content/uploads/2019/12/opole-na-weekend-304x108.jpg 304w, https://www.opole.pl/wp-content/uploads/2019/12/opole-na-weekend-470x167.jpg 470w" sizes="(max-width: 312px) 100vw, 312px" />
  Ostatni weekend 2019 roku przed Nami! W piątek polecamy spektakl „Koziołek Matołek” w Teatrze Lalki i Aktora oraz „Moralność pani Dulskiej” w Teatrz [...]