Most nad Białą Głuchołaską coraz bliżej finiszu. Zdecydował ciężki etap

FOT. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Opole
Na Białej Głuchołaskiej zamknął się właśnie jeden z najtrudniejszych rozdziałów odbudowy przeprawy. Ostatnie fragmenty konstrukcji zostały zabetonowane, a całość przeszła sprężenie – zabieg, który ma przełożyć się na wytrzymałość mostu i jego nośność. W Głuchołazach to wyraźny sygnał, że inwestycja zbliża się do fazy wykończeniowej. Przed otwarciem pozostają jeszcze prace techniczne, próby obciążeniowe i formalności.
- Beton i sprężenie zamknęły najcięższy etap budowy
- Przeprawa będzie wyżej i bez podpór w nurcie rzeki
- Na placu budowy trwają już roboty wykończeniowe
Beton i sprężenie zamknęły najcięższy etap budowy
Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca zakończył betonowanie ostatnich elementów nośnych nowego mostu. To moment, w którym konstrukcja przestaje być zbiorem kolejnych etapów robót, a zaczyna tworzyć jedną spójną całość.
Wykonano też sprężenie całej konstrukcji. Ten zabieg ma duże znaczenie przy obiektach mostowych, bo wzmacnia beton i pozwala lepiej przenosić obciążenia. Przy tej inwestycji zużyto około 5000 ton betonu – skala robót pokazuje, jak wymagające było to przedsięwzięcie.
Przeprawa będzie wyżej i bez podpór w nurcie rzeki
Nowy most nad Białą Głuchołaską powstaje jako obiekt jednoprzęsłowy, bez podpór pośrednich w korycie rzeki. To ważna zmiana względem starej przeprawy. Konstrukcja zostanie posadowiona o metr wyżej niż dawny most Andrzeja, co jest istotne dla całego układu tego miejsca.
Zgodnie z projektem obiekt będzie miał:
- 52 metry długości
- 19 metrów szerokości
- dwa pasy ruchu
- ścieżkę pieszo-rowerową
Most zaprojektowano jako konstrukcję belkową, żelbetową sprężoną, wzmocnioną łukiem. Rozwiązanie uwzględnia warunki wskazane przez PGW Wody Polskie oraz rekomendacje Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. To ważne, bo przy obiekcie nad rzeką liczy się nie tylko sama nośność, ale też bezpieczeństwo całego układu hydrotechnicznego.
Na placu budowy trwają już roboty wykończeniowe
Po zakończeniu betonowania wykonawca przechodzi do kolejnych zadań. Demontowane są deskowania i rusztowania, a równolegle trwa zbrojenie elementów podpór. W następnej kolejności zaplanowano wykonanie nawierzchni, montaż dylatacji, krawężników, kap chodnikowych i odwodnienia.
Dopiero po wykonaniu dojazdów, próbnych obciążeniach i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nowy most ma zostać udostępniony kierowcom. Według obecnych planów nastąpi to w drugiej połowie tego roku. Dla mieszkańców i osób przejeżdżających przez Głuchołazy to moment, na który czeka się od miesięcy – bo właśnie wtedy inwestycja ma przejść z placu budowy do codziennego ruchu.
na podstawie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Opole.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Opole). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

W Opolu szkolili się do akcji na wysokości - ćwiczyło tylko 10 ratowników

30-latek jechał całą szerokością jezdni. Miał ponad 3,5 promila

Most nad Białą Głuchołaską coraz bliżej finiszu. Zdecydował ciężki etap

Opolski MZK wśród nominowanych do nagrody IDOL za transport dla wszystkich

Sześć autobusów dowiezie kibiców na mecz Odry. MZK podaje dodatkowe kursy

W Opolu gniazda są już pełne. Przyrodnik widzi cichy spadek bocianów

Dwadzieścia lat przemocy w domu. 53-latek zatrzymany po zgłoszeniu żony

Mundurowi znów ustawili się do krwiobusu w Opolu. Padły ważne liczby

Remonty na DK46 i DK45 – kierowców czekają wahadła i objazd przez Poborszów

Przy Jankowskiego trwa drugi etap chodnika. Widać już nowe obrzeża

Altanki pod lupą złodziei - policja ostrzega przed sezonem działkowym

Na DK45 rusza budowa ronda. Wyjazdy do Węgier i Kolanowic będą zamknięte

Policja z Opola i uczelnia z Brzegu łączą siły - podpisano porozumienie

Po turnieju w Opolu policjanci z Głubczyc odebrali gratulacje
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Straż Miejska w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Areszt Śledczy w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Placówka Straży Granicznej w Opolu - kontakt, godziny, informacje
- Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu - kontakt, godziny, informacje
