Kaskadowy pomiar na Opolszczyźnie - setki kierowców wpadły w policyjną siatkę

Kaskadowy pomiar na Opolszczyźnie - setki kierowców wpadły w policyjną siatkę

FOT. Policja Opole

Na drogach Opolszczyzny policjanci ustawili się kaskadowo i wyłapywali kierowców, którzy łamali ograniczenia prędkości. W akcji prowadzonej w ramach ogólnopolskich działań ROADPOL mundurowi skontrolowali blisko 700 pojazdów i ujawnili ponad 650 przekroczeń. Wpadły też dwie osoby poszukiwane, a jeden z kierujących odpowie za używanie cudzej tablicy rejestracyjnej.

Opolscy policjanci włączyli się w ogólnopolską akcję „Kaskadowy pomiar prędkości”, koordynowaną przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Działania miały międzynarodowy charakter i skupiały się na drogach o dużym natężeniu ruchu, gdzie nadmierna prędkość najczęściej kończy się wypadkiem.

Funkcjonariusze mierzyli prędkość statycznie i dynamicznie. Na tym samym odcinku drogi pojawiali się zarówno policjanci z ręcznymi miernikami, jak i załogi radiowozów z wideorejestratorami. Mundurowi wybierali miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych spowodowanych zbyt szybką jazdą.

Kontrole nie ograniczały się tylko do prędkości. Policjanci sprawdzali też trzeźwość kierujących, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, stan techniczny pojazdów i inne obowiązki wynikające z przepisów ruchu drogowego. Jak wynika z podanych danych, działania przyniosły konkretny efekt - skontrolowano blisko 700 aut, a ponad 650 kierowców jechało za szybko.

Wśród ujawnionych naruszeń znalazły się także sprawy poważniejsze niż zwykły mandat. Policjanci zatrzymali 2 osoby poszukiwane i ujęli kierowcę, który dopuścił się przestępstwa używania cudzej tablicy rejestracyjnej pojazdu. To już nie jest drobne wykroczenie, tylko wejście w obszar odpowiedzialności karnej.

Policja przypomina też o nowych zasadach, które obowiązują od 3 marca 2026 r. Funkcjonariusz zatrzyma prawo jazdy na 3 miesiące nie tylko za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, ale także na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza terenem zabudowanym.

Nie ryzykuj. Zwolnij.

Na terenie garnizonu opolskiego działania prowadzili między innymi funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu , Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku i Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie. To pokazuje, że kaskadowa kontrola nie była przypadkowym ustawieniem patroli, tylko dobrze rozpisaną obławą na tych, którzy na drogach Opolszczyzny wciąż traktują ograniczenia prędkości jak sugestię, a nie obowiązek.

na podstawie: KWP Opole.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Opole). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.