W Opolu odsłonięto pomnik Ewy Demarczyk symbol nowej muzycznej trasy miasta

W sercu Opola stanęła niezwykła rzeźba, która na nowo przypomina o jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki – Ewie Demarczyk. Ten wyjątkowy pomnik nie tylko upamiętnia legendę festiwalu, ale także otwiera nowy rozdział w kulturalnym krajobrazie miasta.
- Opole zyskało pomnik Ewy Demarczyk przy Stawku Zamkowym
- Jak Opole stało się miejscem narodzin gwiazdy polskiej piosenki poetyckiej
- Dziedzictwo Ewy Demarczyk trwa w sercu Opola i jego festiwalu
Opole zyskało pomnik Ewy Demarczyk przy Stawku Zamkowym
Tuż obok Amfiteatru Tysiąclecia, w malowniczym otoczeniu Stawku Zamkowego, pojawiła się imponująca rzeźba Ewy Demarczyk. Wykonana z brązu przez prof. Mariana Molendę, naturalnej wielkości figura artystki jest pierwszym elementem planowanej trasy poświęconej wybitnym muzykom związanym z Opolem. To miejsce ma stać się nowym punktem na mapie turystycznej miasta, przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i gości spragnionych muzycznych historii.
Profesor Molenda podkreślił, że stworzenie pomnika było wyjątkowym wyzwaniem: „Na zdjęciach jej twarz często była płasko oświetlona, z wyrazistymi oczami, mocnymi brwiami, a fryzura zmieniała się wielokrotnie. Starałem się odnaleźć uniwersalne podobieństwo. Rzeźba jest statyczna, ale głowa lekko uniesiona – spogląda w stronę amfiteatru.”
Jak Opole stało się miejscem narodzin gwiazdy polskiej piosenki poetyckiej
Ewa Demarczyk, znana jako „Czarny Anioł” polskiej sceny muzycznej, swoje pierwsze wielkie sukcesy zdobywała właśnie w Opolu. To podczas I Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w 1963 roku zachwyciła publiczność swoimi interpretacjami utworów Zygmunta Koniecznego, takich jak „Karuzela z madonnami” czy „Czarne anioły”. Za tę ostatnią zdobyła nagrodę pieniężną oraz niezwykły upominek – chińską wazę.
Marcin Kydryński wspominał z kolei dramatyczny moment tuż przed występem: „Demarczyk chciała zrezygnować z występu na KFPP w 1963 roku, ponieważ nie dano jej czasu na próby. Krąży opowieść o tym, jak jeden z ojców festiwalu, Mateusz Święcicki, złapał ją już na dworcu w Opolu i dosłownie kładł się na torach błagając, by nie wyjeżdżała. Jak już wiemy, miał dar przekonywania.”
Nie bez znaczenia jest również rodzinne tło artystki. Ewa Demarczyk była spokrewniona ze znaną opolską rodziną Poliwodów. Rafał Poliwoda, dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, podkreśla: „Ewa Demarczyk, kuzynka mojego taty Jerzego, bywała w naszym rodzinnym mieszkaniu przy ulicy Niedziałkowskiego 1. To stąd wyruszyła na swój pierwszy koncert w opolskim Amfiteatrze.”
Dziedzictwo Ewy Demarczyk trwa w sercu Opola i jego festiwalu
Artystka wielokrotnie wracała do Opola – występowała na kolejnych edycjach festiwalu, a jej zasługi zostały uhonorowane m.in. nagrodą dziennikarzy w 1979 roku oraz Honorowym Grand Prix w 1990 roku. W 2011 roku miasto zorganizowało specjalny koncert „Panna, Madonna, legenda tych lat”, podczas którego młodsze pokolenia artystów oddały hołd mistrzyni poezji śpiewanej.
Pomnik przy Stawku Zamkowym to jednak nie jedyne miejsce pamięci o Ewie Demarczyk w Opolu. Jej gwiazda została również uhonorowana w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku już w 2004 roku.
Dzięki temu wyjątkowemu monumentowi oraz bogatej historii związanej z festiwalem i miastem Opole przypomina sobie o niezwykłym talencie i wpływie Ewy Demarczyk na polską kulturę muzyczną – a także inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania piękna poezji śpiewanej.
Na podst. Urząd Miasta Opola
Autor: krystian