Plan ogólny dla Opola –  czy inwestorzy i właściciele nieruchomości mają powody do obaw?

Rok temu władze Opola przystąpiły do sporządzenia planu ogólnego Opola (https://bip.um.opole.pl/miasto-opole,42_4640). Zainteresowani mogli składać wnioski do projektu planu ogólnego, czyli wyrazić swoje postulaty co do sposobu zagospodarowania przestrzeni w naszym mieście. W Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Opola brak jest dalszych informacji o postępie prac. Tymczasem z końcem 2025 r. mija termin na uchwalenie planu ogólnego, a w gminach, które tego nie zrobią, inwestorzy mogą napotkać problemy w zakresie realizacji inwestycji.

Czym jest plan ogólny?

Plan ogólny to akt planistyczny, który Rada Miasta Opola powinna uchwalić do końca 2025 r. dla terenu całej gminy Opole. Stanowo on prawo miejscowe, a więc zawarte w nim uregulowania dotyczące sposobu zagospodarowania i zabudowy terenów będą obowiązywać wszystkich właścicieli nieruchomości i inwestorów na terenie Opola.

Co powinien zawierać plan ogólny dla Opola?

W planie ogólnym określa się strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Można w nim również określić obszary uzupełnienia zabudowy i obszary zabudowy śródmiejskiej. Przepisy przewidują możliwość wprowadzenia 13 różnych stref planistycznych, w tym m.in. stref wielofunkcyjnych z zabudową mieszkaniową wielorodzinną albo jednorodzinną, strefy usługowych, czy gospodarczych.

Plan ogólny a studium obowiązujące w Opolu

Plan ogólny zastąpi studium, a więc z chwilą uchwalenia planu ogólnego, studium obowiązujące na terenie Opola utraci moc. Co więcej, nawet jeśli plan ogólny nie zostanie uchwalony, studium utraci moc najpóźniej w dniu 31 grudnia 2025 r.

Plan ogólny a miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na terenie Opola

Uchwalenie planu ogólnego nie spowoduje, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (plany miejscowe) uchwalone do tej pory na terenie Opola utracą moc. Niemniej jednak, po uchwaleniu plany ogólnego nowe plany miejscowe będą musiały być (co do zasady) zgodne z planem ogólnym. Ponadto, jeśli do końca 2025 r. nie zostanie uchwalony plan ogólny, nie będzie możliwości uchwalenia nowego planu miejscowego albo zmiany planu obowiązującego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której przed końcem 2025 r. zostanie zamieszczone ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z pomocy adwokat Opole - Kancelaria Adwokacka & Prawna - Sachanbiński & Sachanbińska.

Plan ogólny a decyzje o warunkach zabudowy na terenie Opola

Plan ogólny będzie stanowił podstawę do wydania decyzji o warunkach zabudowy. Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wydanie decyzji o warunkach zabudowy na wniosek złożony od dnia 1 stycznia 2026 r. będzie możliwe wyłącznie, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny. Co istotne, decyzje będą mogły zostać wydane wyłącznie dla terenów, które w planie ogólnym oznaczono jako „obszary uzupełnienia zabudowy”. Jeśli nie będzie uchwalonego planu ogólnego, nie będzie możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, od 1 stycznia 2026 r. decyzje o warunkach zabudowy będą miały ograniczony czas obowiązywania – 5 lat od momentu, kiedy staną się prawomocne.

Co grozi inwestorom, jeśli do końca 2025 r. nie zostanie uchwalony plan ogólny dla Opola?

Podsumowując, jeśli do końca 2025 r. nie wejdzie w życie plan ogólny dla Opola nowe inwestycje na terenie Opola napotkają istotne ograniczenia:

  • brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na wniosek złożony po 1 stycznia 2026 r.
  • co do zasady - brak możliwości uchwalenia nowych planów miejscowych na terenie Opola oraz zmiany planów miejscowych obowiązujących w Opolu (wyjątek: sytuacja, gdy doszło do wyłożenia projektu do publicznego wglądu przed 1 stycznia 2026 r.).

Nie trzeba przekonywać, że uchwalenie planu ogólnego dla Opola ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia realizacji nowych inwestycji w mieście. Ważne jest, aby wszyscy zainteresowani obserwowali stronę internetową BIP Miasta Opola i aktywnie uczestniczyli w procesie uchwalania planu ogólnego, obserwując komunikaty o postępach prac i możliwych formach partycypacji.