KWP Opole prowadzi ogólnopolskie działania prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa na drogach
Policja w całym kraju rozpoczęła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości. Akcja ta jest częścią międzynarodowego projektu koordynowanego przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
  • Cel działań „Prędkość” – bezpieczeństwo na drogach

  • Prędkość – główny sprawca wypadków drogowych

  • Limity prędkości w Polsce – co warto wiedzieć

Cel działań „Prędkość” – bezpieczeństwo na drogach

W ramach akcji „Prędkość” policjanci ruchu drogowego planują przeprowadzenie szczegółowych pomiarów prędkości, zarówno w sposób statyczny, jak i dynamiczny. Szczególną uwagę zwrócą na miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. W działania zaangażowane będą również grupy SPEED, specjalizujące się w przeciwdziałaniu niebezpiecznym zachowaniom na drogach, w tym przekraczaniu dozwolonych limitów prędkości.

Prędkość – główny sprawca wypadków drogowych

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn tragicznych wypadków drogowych. Policja apeluje do kierowców o przestrzeganie ograniczeń prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie jest to niezbędne, takich jak przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerów czy skrzyżowania. Zwiększona czujność w tych rejonach może uratować życie nie tylko kierowców, ale również pieszych i rowerzystów.

Limity prędkości w Polsce – co warto wiedzieć

W Polsce obowiązują określone limity prędkości, które każdy kierowca powinien znać i respektować. Zgłębienie szczegółowych uregulowań w tej kwestii można znaleźć w art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach oraz zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

Warto podkreślić, że działania takie jak „Prędkość” mają na celu nie tylko karanie kierowców, ale przede wszystkim edukację i podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Wspólnie możemy stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Wg inf z: KWP Opole