Silniki elektryczne podbijają rynek. Dlaczego? Co stoi za sukcesem tego rozwiązania? Czy jest w stanie całkowicie zrewolucjonizować dotychczasowe rozwiązania w budownictwie i komunikacji? Sprawdź.
Do czego przyda się silnik elektryczny?
Dlaczego silnik elektryczny jest przyszłością branży budowlanej? Ponieważ jest to ekologiczne rozwiązanie, które niemal na pewno dokona rewolucji w produkcji maszyn zarówno tych wykorzystywanych przy stawianiu nowych budynków, jak i przy produkcji żywności. Następnym krokiem rozwoju technologii będzie wykorzystanie silnika elektrycznego w transporcie wodnym i lądowym.
Jednak silniki elektryczne są z nami od dawna, pomagając w każdym gospodarstwie domowym. Innymi słowy, są wszędzie. Od wielkich maszyn obsługiwanych między innymi przez silniki elektryczne Deutz, przez skromne sprzęty AGD – odkurzacze, pralki, miksery, roboty kuchenne, suszarki. Ponadto występują w skrytkach z narzędziami każdego szanującego się majsterkowicza. Szybki remont? Wiertarka, wkrętarka czy szlifierka to przykłady niewodnych sprzętów wykorzystujących silnik elektryczny.
Jakie zalety ma silnik elektryczny w maszynach budowlanych?
Wróćmy do maszyn budowlanych. Przykładem maszyn, w których silniki elektryczne znajdą dobre zastosowanie, są między innymi:
- Podnośniki;
- Koparki;
- Spycharki;
- Betoniarki;
- Równiarki;
- Pompy do betonu;
- Ładowarki teleskopowe czy kołowe.
Użycie silników elektryczne w tych maszynach pozwala generować mniejszą ilość kosztów, które zostałyby zużyte na kupno olei napędowych. Inną sprawą jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, a co za tym idzie większy komfort osób pracujących na budowie, przechodniów czy okolicznych mieszkańców. Z komfortem wiąże się ograniczenie hałasu, tak szkodliwego dla uszu pracowników, jak i otoczenia.
Silniki w maszynach budowlanych
Warto zapoznać się z zaawansowanym systemem napędu silników elektrycznych przeznaczonych do ciężkich maszyn budowlanych (oraz rolniczych, jak chociażby traktorów). Tu efektownie sprawdzi się silnik o mocy nieprzekraczającej 120 kilowatów (kW).
Sam system silnika powinien zawierać wydajne, sprawnie działające elementy takie jak:
- Jednostka dystrybucji zasilania (mocy);
- Moduł PTO;
- Jednostka sterująca napędem;
- Konwerter sieci wysokiego napięcia;
- Silnik roboczy i falownik roboczy;
- Baterię HV.
Inne parametry określające jakość dobrego silnika powinny być dopasowywane do indywidualnych potrzeb. Jednak silnik o konfiguracji E-DEUTZ E360 nada się zarówno dla maszyn budowlanych takich jak koparki, ładowarki czy pompy, jak i w pojazdach komunalnych, a nawet przy ciągnikach lotniskowych.
Silnik eklektyczny nada się też przy pracach w ekstremalnych temperaturach. Mówi się tu o temperaturze otoczenia od 50 stopni powyżej zera do 35 poniżej. A co z pracą pod ziemią? Silnik daje zakres pracy na głębokości 500 metrów pod powierzchnią ziemi i wysokości do czterech tysięcy nad powierzchnią.
Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się rewolucji? Wszystko wskazuje na odpowiedź twierdzącą. Z pewnością warto śledzić trendy.