Bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego to sprawa priorytetowa dla opolskich stróżów prawa. Jest jednak pewna grupa, którą chronić należy w sposób szczególny, mowa tutaj o osobach pieszych, rowerzystach oraz motocyklistach. W policyjnym żargonie nazywa się ich NURD, czyli niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Związane jest to z faktem, że takie osoby w chwili zdarzenia drogowego znajdują się poza kabiną pojazdu, więc narażone są na dużo poważniejsze obrażenia. Dzisiaj, mundurowi skupiają się na wykroczeniach jakie popełnią kierowcy wobec pieszych, a także piesi wobec kierowców.

Dzisiaj (25 sierpnia),  na terenie całego województwa opolskiego  prowadzone są działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, których głównym celem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa właśnie tej grupie użytkowników drogi. Opolscy policjanci, w reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, ale także zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów przez samych niechronionych uczestników ruchu. Niestety, wciąż największym grzechem tej drugiej grupy jest wtargnięcie na jezdnię, i to najczęściej w miejscach niedozwolonych. Bardzo często przyczyna takiego zachowania leży w tym, że poruszając się używamy smartfonów. Nie odkładamy ich nawet wtedy, gdy zbliżamy się do pasów. To błąd, który może kosztować ludzkie życie. Mandat karny w wysokości 300 złotych może okazać się najmniej dotkliwą konsekwencją.

Co do kierowców, najczęstszym przewinieniem okazuje się prędkość. W 2022 roku spośród 22548 ujawnionych przez policjantów powiatu opolskiego wykroczeń, aż 11377 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. To niezwykle istotna sprawa, ponieważ warto przypomnieć, że zbyt „ciężka noga” jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych i ludzkich tragedii. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania. Uniknięcie ewentualnej przeszkody, która pojawi się drodze, może okazać się niemożliwe.

Opolscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby chronić „niechronionych”. Z pewnością Państwa rozwaga, wzajemny szacunek, a przede wszystkim respektowanie przepisów, wspomogą nasze działania, wpływając na poprawę bezpieczeństwa na drogach.