Kurs KPP: dlaczego jest tak ceniony przez pracodawców?

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej pomocy to zaawansowane zajęcia z ratownictwa dla osób, które nie są zawodowo związane z branżą medyczną. Gdzie można pracować po KPP? Czego nauczymy się w czasie zajęć?

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc — najważniejsze informacje

Nadrzędnym aktem prawnym, który opisuje cały proces szkolenia, jest ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2008 roku (z późniejszymi zmianami). Jeśli interesuje nas kurs KPP w Centrum Ratownictwa, to jego program będzie wynikał właśnie z tego, co narzuca ten dokument.

Akt prawny w takiej randze zapewnia bardzo kompleksowe podejście do kwestii szkoleniowej. Wybrane jednostki certyfikujące nie mają tutaj możliwości wprowadzania daleko idących zmian. Kurs KPP trwa aż 66 godzin, z czego 41 to zajęcia praktyczne, a 25 to teoria.

Skoro program szkolenia jest de facto identyczny w każdej jednostce szkoleniowej, to czym kierować się przy wyborze? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: doświadczeniem kadry oraz dostępem do wielu pomocnych materiałów przez internet.

Można tu wskazać na wspomniane wcześniej Centrum Ratownictwa. Firma organizuje cykliczne szkolenia w większości dużych miast w Polsce. Zajęcia prowadzą osoby, które wiele lat pracowały jako ratownicy medyczni, a po zalogowaniu się do strefy klienta, dostajemy dostęp do ogromnej bazy materiałów szkoleniowych.

Ile jest ważny kurs pierwszej pomocy? Jeśli zdamy egzamin, na który składa się część teoretyczna i praktyczna, to uzyskujemy tytuł ratownika, którym będziemy mogli posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie trzeba przejść recertyfikację, czyli ponownie zdać egzamin.

Gdzie można pracować po kursie KPP?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, będziemy mogli być m.in. wsparciem ratowniczym podczas imprez masowych. Jeszcze kilka lat temu kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy był dostępny tylko dla osób, które pracowały w ramach systemu pierwszej pomocy, na przykład dla ratowników GOPR czy TOPR.

Dziś, jeśli chcemy pracować na przykład w służbach mundurowych, czyli m.in. w straży pożarnej, policji, straży miejskiej, wojsku, czy jako osoby, które pomagają w poszukiwaniach zaginionych, to KPP może nam znacząco pomóc w osiągnięciu tego celu. Większość takich naborów bazuje na systemie punktowym.

Za ukończenie kursu przyznawane są dodatkowe punkty, które mogą dać nam przewagę nad innymi kandydatami, znacznie pomagając w zdobyciu wymarzonej pracy. Nie brakuje też osób, które zastanawiają się nad tym, ile kosztuje kurs KPP. Jak na ogromną dawkę wiedzy, jaką otrzymamy, cena nie jest wygórowana i wynosi mniej więcej 1200-1300 złotych. Najlepsze jednostki szkoleniowe oferują też zniżki za każdą kolejną osobę, którą namówimy na udział w szkoleniu.

Czy Kwalifikowana Pierwsza Pomoc przyda nam się też w sektorze prywatnym? Zdecydowanie. Coraz więcej firm — zwłaszcza tych, które działają w obszarach podwyższonego ryzyka zawodowego — decydują się na tworzenie firmowych drużyn ratowniczych.

Filarem, na którym warto budować taki zespół, który będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć pacjenta, przeprowadzić RKO czy poprawnie używać tlenoterapii przez rurkę ustno-gardłową, są właśnie ratownicy, którzy ukończyli kurs KPP. Często można spotkać się też z sytuacjami, kiedy dodatkową „nagrodą” za ukończenie takiego szkolenia jest podwyżka.

W sytuacji, gdybyśmy kiedyś chcieli zmieniać pracę, to ukończony kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zapewnia nam dodatkową przewagę nad konkurentami, którzy ubiegają się o to samo stanowisko.