W każdym zakładzie obowiązują tak zwane przepisy BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy. To swoisty zbiór przepisów, dzięki którym pracodawca powinien wiedzieć, jakich akcesoriów ochronnych wymagają pracownicy na danym stanowisku pracy, a z kolei zatrudnieni, mogą zaznajomić się z instrukcjami obsługi maszyn, a także z zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych. Nie jest tajemnicą, że to właśnie odzież ochronna, w największym stopniu dba o bezpieczeństwo pracowników. Jakie są podstawowe elementy odzieży ochronnej i do czego one służą?
1. Obuwie ochronne
Obuwie ochronne stanowi jeden z najważniejszych elementów, które można zaliczyć do środków ochrony osobistej. W pierwszej kolejność mają one ochronić stopy, a niekiedy nawet i podudzia. Okazuje się, że ich niewłaściwe dobranie, może przynosić efekty całkiem inne od zamierzonego i powodować dyskomfort pracownika. Zadaniem takiego obuwia jest zapewnienie bezpieczeństwa stopom, przed czynnikami, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a także oparzenia. Oznacza to, że ten element, chroni przed kilkoma różnymi zagrożeniami jednocześnie, choć wiele zależy od materiałów użytych do produkcji, a także od sposobu ich wykonania. Buty ochronne mogą zawierać także elementy dodatkowe jak np. podnoski czy wkładki. Można wyróżnić trzy rodzaje obuwia ochronnego:
- obuwie zawodowe O- nie ma podnoska, używane w miejscach gdzie nie ma zagrożenia zmiażdżeniem stopy
- obuwie ochronne P- z podnoskami, chroni stopy przed urazami
- obuwie bezpieczne S- o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych
Różnego rodzaju obuwie ochronne i robocze znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - dowiedz się więcej.
2. Rękawice ochronne
Kolejnym elementem, który jest istotny w przypadku odzieży ochronnej są rękawice ochronne. Ich głównym zadaniem jest ochrona dłoni pracowników zarówno przed czynnikami chemicznymi jak i możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Powinny być one- podobnie jak buty ochronne- dobrane odpowiednio do rozmiaru dłoni pracownika, a także powinny być dobrane pod względem występujących czynników zagrożenia. Ze względu na konstrukcję, możemy wyróżnić następujące rękawice ochronne:
- rękawice ochronne jednopalcowe
- rękawice ochronne trzypalcowe
- rękawice ochronne pięciopalcowe
- rękawice ochronne o skróconych palcach
Kolejno, możemy rozróżnić następujące rodzaje rękawic, ze względu na ich właściwości ochronne:
- chroniące przez czynnikami biologicznymi i chemicznymi
- chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi
- chroniące przed czynnikami termicznymi
- elektroizolacyjne
- użytkowane w strefach zagrożonych eksplozję
- antywibracyjne
3. Kaski ochronne
Kaski ochronne mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w odniesieniu do zapobiegania urazom i uszkodzeniom głowy. Tego typu elementy, mają różną budowę, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracy, w różnych warunkach. Musi więc zostać on odpowiednio dobrany, pod względem zagrożeń jakie występują na danym stanowisku pracy, a także musi on być odpowiednio dopasowany do głowy pracownika tak, by zapewnił mu jednocześnie komfort, a także odpowiedni poziom ochrony. Warto przed wyborem zwrócić szczególną uwagę na pasek podbródkowy, który ma uchronić kask przed zsuwaniem się i zapewnić stabilność. Możemy wybrać również kaski przeznaczone do pracy w niskich i wysokich temperaturach, a także modele, które posiadają właściwości elektroizolacyjne.