Podpowiadamy, ile powinny trwać lekcje angielskiego online dla dzieci, by były jak najbardziej efektywne

Lekcje angielskiego online dla dzieci muszą być przygotowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać skupienie naszych pociech. Dzieci szybciej niż dorośli rozpraszają się i nudzą. Właśnie z tego względu zajęcia muszą być dopasowane do ich wieku oraz poziomu zaawansowania językowego. Dlatego też dobrze jest wybrać lekcje angielskiego online z lektorem, które pozwolą dzieciom w szybki i bezpieczny sposób przyswajać język angielski.

Indywidualne lekcje angielskiego online – gdzie się uczyć?

Szukając takich szkół dla dzieci, które będą posiadały odpowiednią kadrę i zasoby, by prowadzić zajęcia online, warto zainteresować się placówkami, które czerpią z nowoczesnych trendów i rozwiązań, aby lekcje angielskiego online odpowiadały nawet osobom, które nie dysponują sztywnym grafikiem. Taką możliwość oferuje np. Tutlo. Między innymi dlatego postawiono tutaj na bloki zajęć, które trwają po dwadzieścia minut. To czas optymalny, ponieważ koncentracja uwagi dziecka oscyluje w przedziale od piętnastu do pięćdziesięciu minut zależnie od wieku. Jeśli chcemy więc, aby z zajęć skorzystały starsze pociechy, to możemy spokojnie połączyć dwa bloki lekcyjne. Warto też dodać, że wspomniana wyżej szkoła oferuje lekcje angielskiego z native speakerem online oraz lekcje angielskiego online dla dorosłych.

Koncentracja uwagi a efektywność zajęć

Warto popatrzeć, jak wygląda koncentracja naszych pociech zależnie od wieku. Eksperci ds. rozwoju dziecięcego twierdzą, że przeciętny czas uwagi, jakiego można się spodziewać po dziecku, wzrasta z każdym rokiem jego życia od dwóch do trzech minut. Koncentracja jest to więc czas, podczas którego dziecko może skupić się na zadaniu. Badania oczywiście są różne i zależne od wielu czynników. Możemy jednak założyć, że średnie okresy uwagi dziecka wyglądają w następujący sposób:

dziecko w wieku 2 lat: od 4 do 6 minut;

dziecko w wieku 4 lat: od 8 do 12 minut;

dziecko w wieku 6 lat: od 12 do 18 minut;

dziecko w wieku 8 lat: od 16 do 24 minut;

dziecko w wieku 10 lat: od 20 do 30 minut;

dziecko w wieku 12 lat: od 24 do 36 minut;

dziecko w wieku 14 lat: od 28 do 42 minut;

dziecko w wieku 16 lat: od 32 do 48 minut.

Warto o tym pamiętać i robić podczas zajęć krótkie przerwy. Dwunastolatek może skupić się na projekcie mniej więcej do czterdziestu minut, gdy jest on podzielony na dwie dwudziestominutowe części z pięciominutową przerwą. Dzięki temu uczy się bardziej efektywnie.

Jak wpłynąć na uwagę dziecka podczas nauki języków?

Lekcje języka angielskiego powinny pozwalać dzieciom czerpać maksymalne korzyści z nauki. Użycie materiałów dydaktycznych, które umożliwią dzieciakom wykorzystanie ich potencjału na 100% to podstawa w nauczaniu języków. Gry, zabawy i piosenki to tylko kilka z pomocy naukowych, które zadziałają. Warto też skorzystać ze sprawdzonych metod nauczania, na przykład TPR (Total Physical Response) – czyli uczenia poprzez ruch i mimikę.

Ważne jest też, abyśmy sami ćwiczyli z dziećmi ich koncentrację i umiejętność skupienia się. Jest wiele gier i zabaw, które to umożliwiają. Przykładem może być gra polegająca na dopasowywaniu do siebie kart ze wzorami, które są zakryte. Kolejna rzecz to odpowiednie podejście do naszych pociech. Nie zmuszajmy ich do robienia rzeczy, które nie sprawiają im radości. W takich sytuacjach szukajmy rozwiązań alternatywnych. Jest to szczególnie ważne w okresie szybkiego rozwoju najmłodszych, bo w ten sposób możemy zrazić nasze latorośle do nauki.