Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Opole

Edukacja przedszkolna - dlaczego jest tak ważna dla dzieci?

Dzieci przyjmowane są do przedszkola już po ukończeniu 3. roku życia (czasami wystarczy ukończone 2,5. roku), jednak obowiązkowo dziecko musi uczęszczać do przedszkola dopiero od 6. roku życia. Tymczasem edukacja przedszkolna jest dla dziecka bardzo istotna, nie tylko pod kątem realizowania podstawy programowej.

Potrzebne przedszkole

Wydaje się, że dzieci w przedszkolu jedynie się bawią. Tymczasem zabawa ta ma drugie dno, bowiem podczas niej dzieci poznają otaczający je świat, a także uczą się współpracować ze sobą. Pierwsze lata życia dziecka są bowiem bardzo istotne pod kątem kształtowania jego osobowości. Z jednej strony dzieci potrzebują miłości rodziców, z drugiej zaś kontaktu z rówieśnikami.

Dzieci muszą podporządkować się pewnym regułom, schematom dnia czy chociażby temu, co jest im podawane do jedzenia. Maluchy uczą się nie tylko tego, co pokażą im opiekunowie w przedszkolu. Dzieci w tym wieku uczą się również przez naśladowanie innych. Bardzo często rodzice zauważają, że po wysłaniu dziecka do przedszkola rozwinęło się ono ruchowo bądź umysłowo. Zaczęło używać nowych słów, komponować zdania lub śpiewać piosenki. Wszystko dlatego, że robią to także inne dzieci w grupie.

Więcej informacji: Przedszkole Truskawkowe Pole - sprawdź ofertę edukacyjną przedszkola sportowo-językowego.

Co robią dzieci w przedszkolu?

Grafik dnia w przedszkolu jest bardzo napięty. Edukacja przedszkolna opiera się bowiem na tym, aby przekazać dziecku jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności, które przydadzą im się w dalszym życiu. Dzieci mają więc zajęcia ruchowe, plastyczne, językowe czy nawet matematyczne. Oczywiście edukacja przedszkolna dopasowana jest do poziomu najmłodszych, zatem nie ma mowy o skomplikowanych ćwiczeniach czy zadaniach.

Latem dzieci dużo czasu spędzają na dworze, w towarzystwie przyrody. Nierzadko dzieci wychodzą poza teren przedszkola (jeżeli rodzice wyrażą na to zgodę) na spacer, na wycieczkę czy też na spotkanie z jakąś ważną osobą. W przedszkolu często robi się to, czego w domu zwyczajnie zrobić nie można, ze względu na małą liczbę dzieci. Przykładem może być organizacja przedstawienia czy zawody sportowe.

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

Do przedszkola publicznego przyjmowane są dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Do prywatnego przedszkola czasami można zapisać nawet dwulatka. Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej? Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, jednak większość rodziców decyduje się zapisać dziecko do przedszkola właśnie na trzecie urodziny. Powodem jest fakt, iż chcą oni, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami oraz dzień pełen wrażeń. Kontakt z dziećmi jest niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju społecznego malucha.

Natomiast faktem jest, iż często dziecko w tym wieku zaczyna po prostu nudzić się w domu i chce się bawić z innymi dziećmi. Oczywiście czas spędzony w przedszkolu nie musi być długi - początkowo dziecku wystarczą nawet 2-3 godziny, aby stopniowo zwiększać ich ilość pobytu malucha w placówce. Pamiętajmy, że od 6. roku życia przedszkole jest obowiązkowe, zatem jest to najpóźniejszy okres, w którym należy zapisać malucha.