Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Opole

 Aranżacja ogrodu w stylu francuskim

Francuski ogród bardzo często jest nazywany królewskim. Zyskuje on coraz większą popularność. Chyba każdy z nas chciałby się czuć w swoim ogrodzie jak w królestwie. Poniżej dowiecie się, jak urządzić stylowy, barokowy ogród.

Twórcą barokowego ogrodu jest André Le Nôtre, który był nadwornym ogrodnikiem Ludwika XIV. Na samym początku ogrody te zdobiły otoczenie arystokratycznych pałaców. W stylu tym chodzi o połączenie architektury z naturą. W ten sposób można uzyskać naprawdę piękny ogród, który będzie nie tylko miejscem do odpoczynku, ale także do spotkań ze znajomymi.

Najważniejsze zasady ogrodu francuskiego

W ogrodach francuskich musi być widać przepych. Dodatkowo ważne jest zadbanie o przejrzystość całego jego układu. Dla ogrodów w tym stylu preferuje się tereny płaskie lub lekko pochylone. We Włoszech natomiast bardzo modne było wykorzystywanie stromych zboczy, dzięki czemu można było eksponować rzeźby, schody czy tarasy. Elementy małej architektury powinny podporządkować się naturze, ogród nie może być za bardzo zacieniony i ma on robić wrażenie większego niż tak naprawdę jest.

Symetria

Symetria (podobnie jak geometria) odgrywa bardzo ważną rolę w ogrodzie francuskim. Wszystkie elementy, które znajdują się po jednej stronie ogrodu muszą być lustrzanie odbite po drugiej stronie. W ten sposób uzyskujemy spójną oraz klarowną całość. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny nie mogą rosnąć dziko. Wszystko musi zachować odpowiednią geometrię. Żywopłoty powinny być przycięte pod kątem prostym, a krzewy tworzyć kule lub arkady.

Dobór odpowiednich roślin

Głównym elementem aranżacji ogrodów francuskich są bukszpany. Nadają się one perfekcyjnie do formowania w pożądane przez nas bryły. Mogą być one także stosowane jako obramowania rabat. W przypadku sadzenia rabat, nie możemy łączyć zbyt wielu kolorów. W innym przypadku nasz ogród nie będzie tak przejrzysty i elegancki. Wiele osób decyduje się na sadzenie między innymi wiosennych tulipanów, narcyzów, hiacyntów, pierwiosnki, żonkilów, bratek, fiołek czy niezapominajek.

Ścieżki

Ścieżki w ogrodach francuskich muszą być przede wszystkim eleganckie. Powinniśmy więc decydować się na naturalny kamień lub terakoty. Świetnie nadadzą się także białe kamyki. W miejscu, gdzie ustawiane są stoły, ławki czy fotele również powinno znajdować się jakiekolwiek podłoże inne niż zwykła ziemia. Tu jest świetna aranżacja ogrodów.

Woda

Woda jest także bardzo ważnym elementem w stylu francuskim. Często tworzy ona centralny punkt całego ogrodu. Można się tutaj zdecydować na prosty basen w geometrycznej formie. Dużą popularnością cieszą się wodospady i fontanny. Jest to spowodowany tym, że ogród może wydawać się zbyt surowy przez swoją geometryczność. Warto więc zdecydować się na ozdobne elementy.

Rzeźby

W francuskim ogrodzie nie powinno także zabraknąć rzeźb. Powinny być one ustawiane w zacienionych miejscach. Nadają one ciekawego charakteru całemu ogrodowi. Pamiętajmy o tym, żeby nie umieszczać zbyt dużo rzeźb, ponieważ mogą one za bardzo przytłaczać całą przestrzeń.

Podsumowanie

Urządzając swój ogród w stylu francuskim musimy pamiętać o tym, że symetria oraz geometria ma bardzo duże znaczenie. W takich przestrzeniach musi być także widoczny przepych. Ogród francuski ma być elegancki, ale także przytulny. Przecież zielona przestrzeń najczęściej będzie nam służyć do odpoczynku po całym dniu pracy.