Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 75 ha mają obowiązek dokonania i uzyskania wpisu do Rejestru-BDO.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. zostały uruchomione kolejne moduły systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. Uruchomienie wskazanych funkcjonalności BDO umożliwi kompleksowe gromadzenie i zarządzanie informacjami dotyczącymi gospodarki odpadami oraz zapewni podmiotom w pełni elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych.
Na wszystkich gospodarstwach rolnych powyżej 75 ha spoczywa obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru-BDO, prowadzenia ewidencji odpadów oraz składania corocznego sprawozdania.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach przewiduje m. in. sankcje za:
- prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do Rejestru-BDO – grozi za to administracyjna kara pieniężna w wysokości 5.000 zł – 1.000.000 zł (zgodnie z art. 194 ust. 3);
- brak złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO lub o zmianę wpisu do rejestru lub o wykreślenie z rejestru albo złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym – przepisy przewidują w tym przypadku karę aresztu albo grzywny (zgodnie z art. 179).
- gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru – kara aresztu albo grzywny (art. 178).
Rolnicy podlegający pod wpis BDO i wytwarzający odpady w ramach działalności rolniczej zobowiązani będą do prowadzenia ewidencji tych odpadów w systemie BDO.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://bdo.mos.gov.pl/.