Zagadnienie wewnętrznego transportu w przedsiębiorstwie czy lokalu nie jest wcale rzeczą nową. Od względnie niedawna rozwiązania profesjonalne i w pełni bezpieczne, takie jak paleciak z wagą są znacznie szerzej dostępne (i przystępne), ale zna to każdy, kto został poproszony o okazyjne noszenie, z racji bycia najsilniejszym w okolicy. Każda postawna osoba łatwo zauważy przynajmniej jeden przypadek, gdy przyszła ciężka paczka, albo trzeba było ponosić zgrzewki wody z okazji integracji. Gdy takie rzeczy zdarzają się częściej to zakrawa nawet o zagadnienia bagatelizowanego bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak sprawić, by pracownicy, tak warsztatowi jak i biurowi, mieli większy komfort pracy, a jednocześnie podnieść standardy BHP o przynajmniej jeden poziom?
Jeden prosty krok do wyższych standardów
Tymczasem inwestycja nie jest ciężka. Już jeden wózek paletowy w znaczący sposób poprawi zagadnienie transportu wewnętrznego. Taki „dyżurny” paleciak pozostawiony w miejscu dostępnym dla pracowników znajdzie zastosowanie we wszystkich wymienionych sytuacjach. Paleciaki są proste w obsłudze, funkcjonalne i możliwe do operowania przez każdą zdrową osobę, gdyż nie wymagają wcale dużo siły. Wózek paletowy ręczny może być zresztą zastąpiony wózkiem elektrycznym, który nie tylko oszczędzi wysiłku całkowicie, ale poradzi sobie często ze znacznie większym udźwigiem.
Opcje dodatkowe
Wózki paletowe mogą być użyteczne przy wielu innych zadaniach. Nie przewożą jedynie palet, tzn. zawsze można postawić coś na palecie i w ten sposób to transportować. Wózek paletowy z wagą może z powodzeniem zastąpić oddzielną wagę do palet, w znaczny sposób usprawniając dokumentację w firmie i zakładzie pracy. Żurawie warsztatowe są dosyć popularnym narzędziem, ale podnośniki nożycowe sprawdzą się jeszcze lepiej przy umieszczaniu wspomnianych transportów na wysokościach. Podnośnik nożycowy będzie nawet lepszy gdy będzie to ciężki, masywny mebel pokroju pieca lub szafy na narzędzia. Alternatywnie do wózka paleciaka, można zastosować także rolki transportowe do maszyn.
Rozwiązania zaawansowane
W obecnych czasach bardzo często chcemy by wszystkie wymienione zalety zamknęły się w jednym urządzeniu. Wózek podnośnikowy łączy w sobie zalety wózków paletowych ręcznych, dodając do tego funkcję podnoszenia, tak jak w podnośnikach nożycowych. Stanowi jednak jeden wózek magazynowy, w odróżnieniu od kilku oddzielnych rozwiązań. Sztaplarka charakteryzuje się często wysokim udźwigiem w porównania do paleciaka ręcznego, a także funkcjami redukującymi ryzyko wywrócenia (które świetnie kompensują względnie niską zwrotność, która byłaby typowa raczej dla wózków ręcznych).
Zastosowania szczególne
Oczywiście przy całej otoczce nowoczesnego transportu wewnętrznego nie można zapomnieć o narzędziach prostszych, ale czasami niezastąpionych. Wózki platformowe być może cechują się niskim udźwigiem, ale to po wózek platformowy sięgnie każdy kto zechce przewieźć zestaw próbek w szklanych naczyniach. Wózek do beczek to naturalny przyjaciel każdego barmana, natomiast zwrotny wózek schodowy posiada mnóstwo zastosowań, na przykład asystując kurierom i dostawcom.